Zdalnie – dzień 6 (środa)


Szczęść Boże, Kochani!
Jak minął Wam wczorajszy dzień? Bociany fruwają po Waszych domach? Cebulka rośnie? Świetnie!

Na początek proponuję modlitwę. Nauczcie się jej i niech ona towarzyszy nam każdego dnia.
Mój ukochany Boże,
wiem, że Ty wszystko możesz.
Z serca proszę Cię całego,
chroń nas od wszelkiego złego,
naucz nas żyć tak jak trzeba,
i zaprowadź nas do nieba.
Amen.

Starszaki
Temat dnia: Pierwszy motyl.

1. Zabawa muzyczna „Spacer”. Potrzebny nam będzie jakiś wesoły utwór lub instrument, który znajdziecie w swoim domu. Poruszamy się zgodnie z rytmem muzyki lub rytmem granym na instrumencie. Na przerwę w muzyce robimy przysiad, gdy muzyka się podgłosi 😉 wykonujemy obrót.

2. Ćwiczenia oddechowe „Łąka wiosną”. Potrzebujemy zieloną kartkę lub materiał i wycięte z papieru kwiatki (takie małe, całkiem na szybko wycięte, drodzy Rodzice) i słomka. Połóżcie na stoliku wszystkie przygotowane materiały. Kwiatki leżą obok łąki (czyli obok zielonego…). Teraz za pomocą słomki przenosimy kwiatki na łąkę. Możecie zrobić też domowe zawody… kto przeniesie najwięcej kwiatków w określonym czasie 🙂 Ciekawa jestem jak Wam pójdzie to zadanie…

3. Teraz zapraszam Was do tańca. Każdy potrzebuje partnera 🙂 Nauczycie Wasze dzieci tańczyć walczyka. Prostego, przedszkolnego. Krok podstawowy – do siebie, od siebie 😉

I. Już rozgościła się wiosna, (trzymając się za ręce kręcimy się powoli w koło przez całą zwrotkę)
słońce i kwiaty przyniosła.
Huśta się lekko na tęczy,
motyle i ptaki ślą wiośnie buziaki.

Ref.: Hop, hop, raz, dwa, trzy, (wykonujemy dwa podskoki, trzy klaśnięcia)
tańczymy z wiosenką ja i ty. (podajemy sobie ręce, wykonujemy krok do siebie, krok od siebie)
Nawet gdy z burzy wiosenny deszcz, (unosimy ręce w górę, następnie powoli je opuszczamy, naśladując padający deszcz)
to tylko radośniej tak tańczyć
przy wiośnie. (podając sobie ręce, wykonujemy krok do siebie, krok od siebie)
Hop, hop, raz, dwa, trzy, (wykonujemy dwa podskoki, trzy klaśnięcia)
bzyczą już pszczoły i kwitną bzy. (wykonujemy obrót drobnymi krokami, wokół siebie)
A całe miasto całusy śle, (naśladujemy posyłanie całusów)
bez wiosny było tu źle. (podajemy sobie ręce, wykonujemy rytmicznie krok do siebie, krok od siebie)

II. Słońce rozdaje promyki, (idziemy jeden za drugim po pokoju)
gonią się w lesie strumyki.
Mrówki zaczęły porządki,
a grube ślimaki ślą wiośnie buziaki.

Ref.: Hop, hop…

III. Kwiaty swe płatki umyły (tańczymy w kółeczko)
i świeże stroje włożyły.
Budzą się wszystkie zwierzaki.
Kociaki i psiaki ślą wiośnie buziaki.

Ref.: Hop, hop…

Wiosenne buziaki, MAC

4. Teraz poznamy motyle.
Na początek film… Już wiecie jak rozwija się motyl? Niesamowite… z małej gąsienicy piękny motyl. Dla utrwalenia możecie skorzystać z karty pracy, którą należy rozciąć i złożyć na nowo 🙂

Chcecie poznać motyle, które żyją w naszej Ojczyźnie. Obejrzyjcie zdjęcia, zapamiętajcie nazwy i wygląd motyli. Może, poszukacie ich potem w okolicy Waszego domu? Nie dziś? Ta wiedza może nam się przydać latem, kiedy już będzie mnóstwo kwiatów i mnóstwo motyli. A może ze zdjęć zrobicie atlas motyli i będziecie rysować w nim kwiaty, na których te motyle znajdziecie? To tylko taka propozycja 🙂

5.Motyle są piękne. Mają tyle kolorów. Czy znajdziecie 2 takie same? (tylko 2 motyle są takie same)

6. Mały przerywnik – zabawa ożywiająca „Gdzie się schował motyl?” Rodzic czyta wierszyk D. Góry:
Schował się motyl na zielonej łące (dzieci machają rękoma jak motyl skrzydłami)
gdzie rosną kwiaty pięknie pachnące (dzieci robią gest ochronny „żółwik” – powinny pamiętać co to znaczy)
Motylek jest… (podajemy jakiś kolor), a więc powiedz, gdzie
owad ten malutki mógł nam ukryć się. (dzieci wskazują przedmioty w domu w podanym przez Was kolorze)

7. Zapraszam do zabawy plastycznej „Motyl”.
Potrzebujemy białą kartkę i farby plakatowe/tempery. Kartkę zginamy na pół w poziomie. na jednej połowie robimy obfite kleksy farb w wybranych kolorach. Możemy nanieść farby jedna obok drugiej, możemy też jedna na drugiej. Gdy już mamy kolory, które chcieliśmy składamy kartkę na pół i przeciągamy dłonią od zgięcia na ukos w górę i od zgięcia na ukos w dół (mam nadzieję, że mnie zrozumieliście). Teraz otwieramy kartkę i czekamy aż farba wyschnie. Można wyciąć naszego motylka lub tylko dorysować głowę, czułka, tułów i odwłok. Każdy motyl będzie inny, a wszystkie bardzo kolorowe i piękne. Jestem ich bardzo ciekawa, więc czekam na Wasze prace!

8. Wyjdźcie koniecznie na podwórko. Zobaczcie co dzieje się w przyrodzie. Poszukajcie motyli. Powąchajcie kwiatki. Pobawcie się z „Głodne żabki”. Jak? Tak! Zamieńcie się w żaby i skaczcie po trawie. Na hasło: MUCHA, żaby wyskakują w górę, aby złapać jedzenie. Złapały? To skaczą dalej 😉

9. I na koniec jeszcze karty pracy – gdyby komuś było mało 😉
a) Wiemy jak rozwija się motyl. A jak żaba? Zobaczcie na karcie pracy. Dokończcie rysować żaby wg wzoru.
b) Ten kwiat to sasanka. Znacie ją? Dorysujcie brakujące części. Opowiedzcie, czego potrzebują rośliny, żeby się rozwijać?

Brawo! Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście. Śpiewajcie i bawcie się dalej.
Jutro zajmiemy się kwiatami.

Młodszaki
Temat dnia: Kwitną drzewa i krzewy
1. Na dobry początek dnia, proponuję się troszkę poruszać. Rytm muzyki będzie wskazywał na to, czy w danym momencie biegamy – w miarę możliwości, po pokoju czy podskakujemy.  Dzieci bardzo to lubią.

z płyty „Olek i Ada” MAC

2. Po dobrej zabawie przyszedł czas na rozwijanie umiejętności rachunkowych. Będą potrzebne: cienkie paski brązowego kartonu lub suche gałązki, szare bądź białe kółeczka wycięte z papieru (młodsze dzieci 4-5 kółeczek, a starsze poradzą sobie spokojnie z większą liczbą kółeczek) i zielona kartka z bloku – jak nie macie zielonej, biała również będzie w porządku. Zadaniem osoby dorosłej jest rozłożenie przed dziećmi brązowych pasków lub gałązek – to będą gałązki bazi. Kółeczka będą kotkami bazi. Prosimy dzieci, aby przeliczyły ile mają przed sobą zarówno gałązek jak i kotków. Następnie proponuję, aby rodzic położył na zielonej kartce jedną gałązkę, a zadaniem dzieci będzie dołożenie bazi kotków wg instrukcji. Np.
– połóż jednego kotka na gałązce i dołóż jeszcze dwa, ile jest teraz?
– połóż trzy bazie i odłóż dwie, ile jest teraz?
– połóż cztery bazie i odłóż jedną, itd…
Można wymyślić wiele propozycji dokładania i odkładania bazi kotków. Za każdym razem prośmy dzieci, aby przeliczyły, ile bazi kotków zostało na gałązce.

3. Praca plastyczna ,,Kwitnące drzewo”. Będą potrzebne biała bądź niebieska kartka, brązowa, biała, zielona i różowa farba plakatowa.
Proszę, aby osoba dorosła odrysowała rękę dziecka na kartce – zaczynając od przedramienia razem z dłonią -proszę, aby dzieci miały rozdzielone paluszki, które na naszej pracy plastycznej, będą odgrywały rolę gałązek. Przedramię będzie pniem naszego drzewa. Gdy mamy już obrysowane „drzewo”, malujemy je na… brązowo. Podczas, gdy nasze drzewo będzie schło, można śmiało powtórzyć słowa naszej piosenki, którą poznaliśmy wczoraj, a także pobawić się przy piosence. Gdy drzewo już jest suche, zadaniem dzieci jest przy pomocy palca wskazującego, nanieść na gałązki zielone liście, a także pąki kwitnących drzew. Proste, prawda? Wierzę, że każda z Waszych prac będzie pomysłowa i bardzo oryginalna. Oczywiście czekamy na Wasze prace.

4.Zabawy na świeżym powietrzu, to bardzo dobra sprawa.
– Dobiegnij do drzewa i wróć. Na pewno na Waszym podwórku, znajduje się jakieś drzewo. Wyznaczcie z osobą dorosłą linię startu – metą będzie drzewo. Zadanie Wasze będzie polegało na dobiegnięciu do drzewa, dotknięciu go i wróceniu na linię startu.
– Złap zielone. Dzieci swobodnie biegają po podwórku. Na klaśnięcie rodzica szukają zielonego koloru na podwórku (trawa, liście, doniczka, cokolwiek znajduje się w pobliżu w tym kolorze) i dotykają tego. Rodzic pyta: Grasz w zielone? Dziecko odpowiada: Gram! Rodzic: Masz zielone? Dziecko: Mam! Zabawę można powtórzyć tyle razy, ile zielonych rzeczy znajduje się w zasięgu wzroku.

5.  Po spacerku przyszedł czas na kartę pracy

 – Dzieci 3 letnie kolorowanka

Mam nadzieję, że nie zapomnieliście o podlaniu Waszych cebulek 🙂

Bawcie się dobrze i do jutra!