Zdalnie – dzień 8 (piątek)


Witajcie Kochani!
Myślę, że wszyscy już znaleźli wiosnę… Każdy z Was rozpoznał ją poznakach jakie nam zostawiła. Jakie to znaki? Tak, wracające ptaki, pogoda, budząca się do życia przyroda. Wspaniale. Znamy już kwiaty, pierwsze wiosenne owady, ptaki, które wiosnę zwiastują.
Jeszcze małe przypomnienie. Nie musicie robić wszystkich proponowanych zabaw. To zależy tylko od Was. Wierzę, że wspólnie dobrze zorganizujemy czas dzieciakom.
Zapraszam Was na kolejne zabawy…
PS. Mały bonus na weekend. Skoro nasz przedszkolny Miś nie może odwiedzać Was w domach, to może posłuchacie opowiadania czytanego przez wujka Macieja z MACa? Zachęcam serdecznie. „Książkożerca”

Starszaki
Temat dnia: Oznaki wiosny.

1. Trochę już o tych oznakach mówiliśmy. Teraz czas, aby je tylko zapamiętać. Proponuję posłuchać uważnie piosenki „Oznaki wiosny”.
– Wymień oznaki wiosny z piosenki.
– Jakie znasz wiosenne kwiatki?

„Oznaki wiosny”

2. Zabawa ruchowa „Podglądamy przyrodę”. Połóżcie się na brzuchu, zróbcie lornetki ze swoich dłoni i oglądajcie przez nie wiosenną przyrodę. Podnosimy łokcie do góry i oglądamy ptaki wysoko na niebie, motylka, który ląduje na kwiatku itd. 🙂

3. Poćwiczymy teraz pamięć ruchową „Wiosenne obrazki”. Rodzice będą dla Was coś malować w powietrzu, a Waszym zadaniem jest odgadnąć co to jest. Niech będą to rzeczy związane tematycznie z wiosną, np. chmury, krokus, słońce, bazie…

4. Proponuję poćwiczyć troszkę naszą rękę i nasze oko 😉 Wypełnijcie karty pracy.

5. Zabawmy się w „Czy to już wiosna?”. Potrzebny nam będzie zielony listek, lub zrobiony w środę motylek. Dorosły będzie mówił zdania, a Wy jeśli usłyszycie zdanie mówiące o wiośnie podnieście listek lub motylka. Gotowi? To proszę:
– Po trawie chodzą bociany. (listek)
– W lesie wyrosły prawdziwki i kurki.
– Mocno świecie słońce i dni są coraz dłuższe. (listek)
– W ogrodzie zakwitły przebiśniegi. (listek)
– Dzieci zjeżdżają z górki na nartach.
– Na drzewach pojawiły się listki. (listek)
– Sypie śnieg.
– Nad stawem kumkają żaby. (listek)

6. 6latki zapraszam do zabawy w bankiera. 5latki jeśli chcą mogą pobawić się też. Wiecie kto to jest bankier? A co to jest bank, bankomat? Czy bank jest nam potrzebny? Do czego służy bankomat? Świetnie. Dziś będziemy bankierami, którzy liczą pieniądze. Potrzebujemy kartoniki z liczbami od 0 do 9 (mamy je po zabawach z s. Asią), kółeczka kartonowe (lub coś innego co posłuży nam jako monety), tackę, po dwie sylwety monet: 1 zł, 2 zł, 5 zł.
Rodzice wyjaśnili co to jest bank, kim jest bankier… Co powinien umieć dobrze robić bankier? Liczyć, oczywiście. Zobaczmy czy moglibyśmy zostać bankierami… Usiądźmy sobie wygodnie najlepiej naprzeciwko siebie. Dziecko ma kółeczka i tackę, a Rodzic liczby. Rodzic pokazuje dowolną liczbę, a dziecko w określonym czasie ma położyć na tacy wskazaną przez Rodzica ilość kółeczek. Sprawdźmy, czy nikt się nie pomylił… Brawo! To jeszcze kilka razy.
Ok. Idziemy dalej. Teraz pokażcie dzieciom jak wyglądają monety a jak banknoty. Teraz bierzemy nasze sylwety monet (pamiętacie po 2). Będziemy dzielić liczbę 10 na składniki.
Wyobraźmy sobie, że jesteście bankierami. Mama lub tata przychodzą do Was po pieniądze. Chcą wypłacić z banku 10 zł, ale Wy macie tylko monety o nominałach: 1 zł, 2 zł i 5 zł. Czy możecie wypłacić Rodzicom 10 zł? Kochany Rodzicu, weź teraz kółeczka, których używaliśmy wcześniej i napiszcie na 5 cyfrę 1, na 3 cyfrę 5 i na 5 cyfrę 2. Zbudujcie piramidę, która pokaże dzieciom jak można dzielić 10.
5 5
2 2 2 2 2
1 1 1 1 1 5
Teraz dziecko wykłada swoje monety tak, aby dać Wam 10 zł. Czyli położy albo 2 x 5zł, albo 1 x 5zł, 2 x 2 zł i 1 x 1zł. Możecie bawić się dalej prosząc o wypłacanie innych kwot, lub robiąc sobie więcej monet 😉 Dobrej zabawy! Mile widziane zdjęcia z Waszej aktywności 🙂
Na koniec, dla sprawdzenia, wykonajcie kartę pracy.

7. Zabawa plastyczna „Szafirek”. Jeśli macie jeszcze siłę to zapraszam do zabawy plastycznej. Potrzebna nam będzie kartka A5, farby, pędzel, 10 patyczków higienicznych związanych razem lub złączonych gumką recepturką. Namalujcie na kartce kilka łodyg naszych szafirków pędzelkiem. Teraz wybierzcie kolor Waszego szafirka (niebieski, granatowy, różowy?). Umoczcie patyczki w farbie i stemplujcie kwiaty, jeden obok drugiego wzdłuż łodygi. Na końcu domalujcie listki i gotowe. Na pewno wyszły Wam piękne szafirki. Czekam na zdjęcia!

Młodszaki
Temat dnia: Wiosenny ogródek.

1. Obejrzyjcie zdjęcia kwiatów wiosennych lub kwiatki w Waszych ogrodach: hiacynta, forsycji, krokusa, tulipana. Możemy zobaczyć ich kolory i z  czego się składa kwiat (z liści, łodygi, płatków, korzenia).

Można porozmawiać  z czym się wiosna kojarzy. Propozycji jest na pewno wiele. Po długiej zimie tęsknimy do kolorów, dlatego wypatrujemy wiosny w ogrodach. Chcemy cieszyć się  pięknem kwiatów, ich zapachem. Wiersz K. Datkun – Czerniak Wiosna przeniesie wszystkich przedszkolaków do wiosennego ogrodu pełnego kwiatów.
„Wiosna w zielonej sukience                            
nogami bosymi stąpa.                                     
I gdzie stopę stawia,                                        
tam….to chyba czary-                                     
wiosenny kwiat zostawia.                             
Po spacerze wiosny                                
świat zmienia się cały.                                     
Ptaki wśród zieleni   
radośnie śpiewają,       
motyle fruwają,
świerszcze cicho grają.
Kwiaty kolorowe      
wśród traw zakwitają,
Gdyby nie ty, wiosno,
i te twoje czary,
To świat byłby pewnie
i smutny, i szary.”
– Co na świecie zmieniła Wiosna?

2. Teraz kilka zagadek:     
Kopie chociaż nie ma nóg.
Będziesz nią ogród skopać mógł.  (łopata)
Leci z niej woda przez sito blaszane
Jaka to wygoda, już kwiatki podlane. (konewka)
Tym dziwnym pojazdem na jednym kole
Wozi ogrodnik narzędzia na pole. (taczka)
Komu i do czego potrzebne są te narzędzia? Macie je w swoim ogrodzie? Cebula rośnie już w Waszych domach… Może posadzicie coś jeszcze? Poszukajcie jakiś nasionek. Obejrzyjcie jak wyglądają, jakie są różne. Jedne rośliny wyrastają z małego nasionka, inne z cebulek… Pamiętajcie tylko, czego każda roślinka potrzebuje do wzrostu! Dbajcie o swoje rośliny!

3. Karty pracy dla chętnych i zawsze gotowych do zabawy 😉