Zdalnie – dzień 9 (poniedziałek)


Szczęść Boże Wszystkim!
Zaczynamy kolejny tydzień naszej aktywności. Mam nadzieję, że wszystkim miło i spokojnie minął weekend.
Zbliżamy się coraz bardziej do Świąt Wielkiej Nocy. Już od dzisiaj to właśnie ten temat będzie nam przewodził. Więc, kochani Rodzice, uzbrójcie się w kolorowe karki, farby, klej „Wikol”, rolki po papierze, zorganizujcie może nasionka rzeżuchy, watę lub płatki kosmetyczne, barwniki do jajek i co tam tylko w sklepie znajdziecie – pomoże nam to dobrze przeżyć kolejne tygodnie. Pamiętamy, że wychodzimy z domów tylko po najpotrzebniejsze rzeczy… te będą bardzo potrzebne – jakoś trzeba zająć nasze pociechy 😉
Gotowi?
Zaczynamy!
Temat tygodnia: Wielkanoc.

Starszaki
Temat dnia: Porcelanowe pisanki.
1. Na dobry początek dnia gimnastyka! Możecie tymi ćwiczeniami rozpoczynać każdy dzień. Potrzebny nam będzie jakiś koszyczek i piłeczka oraz muzyka (Olek i Ada, A+, cz. 2, n.8 „Pisanki”).

– „Pokaż pisankę”. Dzieci biegają po pokoju, na hasło „Pokaż pisankę” zatrzymują się i pokazują piłeczkę, która dla nas jest pisanką 😉
– „Wysoko – nisko”. Dzieci na hasło „wysoko” wyciągają ręce z piłeczkami wysoko w górę, a na hasło „nisko” uderzają piłeczką o podłogę.
– Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na podłodze i toczą piłeczkę dookoła siebie, raz w jedną raz w drugą stronę.
– „Przeskocz piłeczkę”. Piłeczka leży na podłodze, dzieci przeskakują przez nią obunóż.
– Dzieci maszerują po pokoju i odkładają piłkę na miejsce.
2. Posłuchajcie wiersza M. Ledwoń pt. „Kurka”:
Macha kurka skrzydełkami:
„Co się stało z jajeczkami?
Czy baranek czy zajączek
wziął jajeczko do swych rączek?
To nie jajka, to brudasy!
Tu są plamy, a tam pasy.
Wzorki, łątki i zygzaki.
Ja chcę wiedzieć kto to taki”.
i tak chodzi, i marudzi:
„Któż te jajka tak ubrudził?!
Były myte wczoraj rano!”
„Ale dzisiaj jest Wielkanoc!”
– rzekła kurce gospodyni.
„Tak tradycja każe czynić,
że maluje się jajeczko,
by się stało pisaneczką”.
Podoba Wam się wierszyk?
Powiedzcie:
– Dlaczego kurka była zdenerwowana?
– Jak wyglądały jajka?
– Jak myślicie, kto „ubrudził” jajka?
– O jakiej tradycji gospodyni opowiadała kurce?
Obejrzyjcie zdjęcia różnych wielkanocnych jajek. W następnych dniach będziemy mówili więcej o jajkach i Wielkanocnych tradycjach.
3. Już pewnie pamiętacie, że poniedziałek to jest nasz literkowy dzień. Dzisiaj poznamy kolejną literkę, ale zanim to zrobimy to poćwiczymy trochę nasz język.
„Dźwięczące pisanki”. Potrzebne nam będą literki „p” i „b” napisane na kartce, wyjęte z jakiejś gry itp. oraz wydrukowane obrazki.

Dzieci wymawiają głośno co jest na pisance i układają ją odpowiednio pod głoskami „p” lub „b”.
4. To teraz możemy przejść do najważniejszego punktu dzisiejszego dnia. Weźcie swoje kartoniki kolorowe i przygotujcie literki.
Przyjrzyjcie się obrazkowi (wydrukujcie, będzie nam potrzebna cała karta pracy).
– Co robi Olek?
– W jaki sposób Olek ozdobił jajka?
– Czego do tego użył? Tak, farby.
Dzisiejszą bohaterką będzie literka „F, f”. Farby to bardzo ważna rzecz dla przedszkolaka. Podzielmy słowo farby na sylaby i głoski. Ile jest sylab? a ile głosek? Podzielone? Super! jaką głoskę słyszymy na początku słowa farby? Poszukajmy innych wyrazów, które rozpoczynają się na „f”… a jakie wyrazy mają „f” w środku? Jestem pewna, że poszło Wam świetnie.
Uwaga! Teraz do gry wchodzą kartoniki. Z białych układamy schemat słowa „farby”, pamiętacie? – tyle kartoników ile głosek. Super! Gotowe? Zróbmy to samo ze słowem „Franek”. To teraz zastanówmy się czy „f” to spółgłoska czy samogłoska? Powiedzmy długo fyyyyyyy i krótko fy fy fy! Czyli „f” to spółgłoska. Extra! Jakim kolorem zaznaczamy spółgłoski? Niebieskim. Ok. Idziemy dalej. Teraz możemy zamienić biały kartonik oznaczający „f” w słowie farby i Franek na niebieskie kartoniki. Z resztą kartoników robimy to samo – spółgłoski są niebieskie, a samogłoski czerwone. Brawo!
Kto z Was już wie jak wygląda litera „F, f”? Przypomnijcie mi kiedy stosujemy duże, a kiedy małe „f”. Teraz zamieńcie czerwone i niebieskie kartoniki literkami – nie wszystkie 5latki muszą to zrobić!
Mam nadzieję, że każdy już ma pięknie ułożony wyraz f a r b y oraz F r a n e k! Brawo, brawo! Udało się! to poćwiczmy z tymi literkami. Uzupełnijcie zadania z kart pracy.
6 latki
5 latki
Jestem z Was bardzo dumna. Pochwalcie się zdjęciami z tego jak wprowadzacie nową literkę.
5. Zabawa plastyczna „Porcelanowe pisanki”. Zachęcam Was dzisiaj do przygotowania wiszących pisanek, którymi będziemy mogli przyozdobić dom na Święta. Potrzebny nam będzie kubeczek kleju „wikol” (płynny), taki sam kubeczek mąki ziemniaczanej, 2 łyżki soku z cytryny i 2 łyżki oliwki (takiej, jaką smaruje się niemowlęta). Wszystkie składniki połączcie. Powinna z nich powstać gładka, miła w dotyku masa porcelanowa. Jeśli nie zdobędziecie składników na tą masę, wykorzystajcie masę solną (szklanka mąki, szklanka soli, ciepła woda). Ciasto należy rozwałkować nie grubo i nie cienko – wiecie, tak w sam raz 😉 Można też odbić wałkiem jakieś wzorki na cieście, wtedy jajka będą jeszcze ciekawsze. Wzorki można zrobić od serwetki takiej zrobionej na szydełku lub odciskając coś innego co ma jakąś fakturę. Przygotujcie foremki w kształcie jajka lub wytnijcie szablon z twardszego papieru. Wytnijcie tyle jajek ile Wam się uda z ciasta. Zróbcie w jajkach dziurki – najlepiej rurką – u góry jajka, na niteczkę lub sznureczek. W jajkach można delikatnie zrobić wzorki patyczkiem do szaszłyków. Pozostawcie jajka do wyschnięcia. Masa porcelanowa wyschnie sama. Masę solną trzeba wysuszyć w piekarniku.
Jajka pomalujemy jutro lub w środę 🙂 Uczymy się cierpliwości!
6. Zabawa ruchowa „Omiń jajka”. Rozłóżcie na dywanie lub w ogrodzie jajka logopedyczne. Zadaniem dzieci jest chodzenie na czworaka omijając jajka. Dobrej zabawy 🙂

Młodszaki
Temat dnia: Koszyczek Wielkanocny.
1.Powitanie w przedszkolu powinno sprawiać wszystkim radość i być zapowiedzią dobrego dnia. Zgodzicie się ze mną, że w domu również 🙂 Dlatego proponuję Wam dzisiaj przywitać się piosenką, którą my niekiedy witamy się w przedszkolu. Wasze koło zapewne będzie mniejsze od naszego w przedszkolu, ale na pewno tak samo wesołe.
Piosenka ,,Na powitanie” – Radzę sobie śpiewająco.

2.Po przywitaniu, przyszedł czas na wysłuchanie wiersza A. Widzowskiej pt. ,,Wielkanoc”.
– Kurko, proszę, znieś jajeczka,
śnieżnobiałe lub brązowe,
ja z nich zrobię na Wielkanoc
cud-pisanki kolorowe.
Do koszyczka je powkładam,
z chlebkiem, babką lukrowaną,
potem pójdę je poświęcić
z bratem, siostrą, tatą, mamą.
Przy śniadaniu wielkanocnym
podzielimy się święconką
i buziaka dam mamusi,
zajączkowi i kurczątkom.
„Śmigus-dyngus!” – ktoś zawoła,
tatę wodą popryskamy,
mama będzie zmokłą kurką,
bo to poniedziałek lany!
Po wysłuchaniu wiersza, spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
− Z czego robi się pisanki?
− Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?
− Co robimy w lany poniedziałek?
− Co wam się kojarzy ze świętami wielkanocnymi? 
3. Zabawa ruchowa „Kura i jajka”. Zabawa polega na tym, że Rodzic odgrywa rolę kury, a dziecko jajka. Dziecko-jajko kuca na dywanie, a Rodzic-kura podchodzi do niego i dotyka, po dotknięciu z jajka wychodzi kurczątko i naśladując ruchy kury, spaceruje za nią po pokoju. Wierzę w moc Waszych pomysłów i ruchów do naśladowania. Po wyczerpaniu pomysłów, zawsze może nastąpić zamiana ról.
4. Zaprezentuj dzieciom koszyczek wielkanocny (nie musicie drukować obrazków, możecie je tylko obejrzeć jako zdjęcia). A także pozwól im na swobodną wypowiedź o tym, co się w nim znajduje. Wyjaśnij symbolikę, znajdujących się w nim przedmiotów. Pomoże Wam w tym film – czytajcie go dzieciom.

5. Proponuję wam wykonać eksperyment, polegający na tym, aby sprawdzić czy oby na pewno jajka, które kupujemy są świeże. Będą nam potrzebne: dwie szklanki z wodą, i dwa jajka-świeże i stare (oczywiście, jeżeli Państwo macie). Nie musicie wykonywać eksperymentu akurat dzisiaj, ale jak będziecie mieli w domu jedno jajko starsze, a drugie świeże (można, np. zostawić w celu wykonania eksperymentu -zapraszam). Do obu szklanek wlewamy wodę (po pół szklanki). Prezentujemy dzieciom dwa jajka i pytamy: Czy wiecie, po czym poznać, że jajko jest świeże? Prosimy dzieci, aby włożyły do każdej szklanki po jednym jajku i obserwowały, co się z nimi dzieje. Czy w obu szklankach jajka zachowują się tak samo? Jajko, które jest świeże, opada na dno, a to, które jest stare, unosi się do góry.
6. Swobodna improwizacja ruchowa do utworu M. Musorgskiego ,,Taniec kurcząt w skorupkach”.

7.Karta pracy. Zadaniem dzieci będzie rysowanie koszyczka po śladzie, pokolorowanie go i narysowanie w koszyczku pisanek, ponieważ naklejek Państwo w domu nie macie. Można spróbować swoich sił i narysować nie tylko pisanki w koszyczku. Następnie na dole karty pracy dzieci dotykają palcem kolejnych pisanek i nazywają ich kolory. Można zapytać – co zauważyły? Chodzi o rytm, w jakim ułożone zostały pisanki zielona, niebieska, różowa. Jak dziecko nie wie-można naprowadzić 🙂

8. Zabawa ruchowo-naśladowcza ,,Przedświąteczne porządki”. Zabawa polega na naśladowaniu przez dzieci czynności wykonywanych przez osobę dorosłą, związaną z wykonywaniem przedświątecznych porządków, np. odkurzanie, zamiatanie, ścieranie kurzu, mycie okien, trzepanie dywanów itp.
9. Proponuję jeszcze zapoznać się z piosenką o tematyce wielkanocnej.
10. Wyjdźcie na dwór i obserwować dalsze zmiany w przyrodzie. Może ktoś z was pochwali się nam oznaką wiosny w Waszym ogrodzie? Jak jeszcze nie znaleźliście, dobrze się rozglądajcie, a na pewno uda się coś zauważyć, a wtedy punkt będzie dla Was.

 Mam nadzieję, że nie zapominacie podlewać waszych cebulek 🙂 Co Wam z tych cebulek wyrosło?