Zdalnie – dzień 12 (czwartek)


Szczęść Boże Wszystkim! 
Jak Wasze przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy? Wiecie już wszyscy co powinniśmy przygotować do wielkanocnego koszyczka. Pamiętacie, czego symbolem są jajka, szyneczka, babeczka, sól, chrzan, bukszpan? Świetnie!
Dziś  zapraszamy Was na nową porcję wiedzy i zabawy.

Starszaki
Temat dnia: Potrawy z jajek.
1. Zachęcam Was, aby każdego ranka korzystać z zabaw ruchowych, które proponowaliśmy w poniedziałek. Dziś proponuję jeszcze jedną zabawę „Do koszyczka”. Potrzebujemy woreczki foliowe lub małe zrywki. Dzieci ściągają skarpetki i bosą stopą zbierają w jedno miejsce rozrzucone woreczki, raz jedną, raz drugą nóżką.
2. Zabawy badawcze „Wokół jajka”. Będzie nam potrzebnych kilka jajek surowych i jedno czy dwa ugotowane, miski szklane, woda, sól i łyżka.
– Obejrzyjcie zdjęcia ptaków i ich jajek. Zwróćcie uwagę na ich rozmiary i kolory. Niektóre jajeczka nie potrzebują malowania – już wyglądają jak piękne pisanki.

– Teraz zajrzyjmy do środka jajka. Rozbijcie jedno jajko i przyjrzyjcie się co tam jest. Jajko składa się ze skorupki, białka i żółtka. Zobaczcie, że w jajku może też być zarodek. Z takiego jajka może wykluć się pisklątko. Dlatego jajko jest symbolem nowego życia.
Teraz popatrzcie na dwa jajka: ugotowane i surowe. Po czym poznamy, które jest które? Zakręćcie najpierw jednym jajkiem, a potem drugim… Jest różnica? Jedno kręci się dłużej a drugie krócej? Dlaczego i które jak się kręci? Jajko surowe kręci się krótko i wolno, bo ma płynny środek. Płyn przelewa się wewnątrz skorupki i hamuje szybkie poruszanie się jajka. Jajko ugotowane wiruje szybciej i dłużej bo w środku jest jedną masą.
– Dowiemy się jeszcze czegoś o jajku. Weźcie teraz miseczkę lub słoik z wodą i włóżcie tam jajko surowe. Jeśli jajko leży na dnie to znaczy że jest świeże, jeśli trochę się uniosło od dna – nie jest pierwszej świeżości, a jeśli pływa prawnie na powierzchni wody – od takiego jajka trzymajcie się z daleka, jego zapach nie będzie ładny 😉
Brawo, mali naukowcy!
3. Już wiemy co nieco o jajkach. A czy wszystkie jajka wielkanocne to pisanki? Obejrzyjcie film i wykonajcie zadanie.
Znacie zabawę wielkanocną zwaną walotką lub wybitką? Bawić się w nią można tylko w Wielkanoc! Dwie osoby biorą po jednej pisance i uderzamy nimi o siebie. Wygrywa ten, czyja pisanka się nie stłukła. Zapamiętajcie i pobawcie się podczas Wielkanocnego śniadania J
4. Zabawa ruchowa „Rozsypane pisanki”. Zamieniamy się w pisanki i turlamy się po podłodze w różnych kierunkach. Musimy uważać, aby pisanka nie uderzyła o nic bo… się potłucze i będzie koniec zabawy!
5. Dobrze, wiemy już jak wygląda jajko, jakie są techniki zdobienia jajek… ale co możemy z tych jajek zrobić? I nie chodzi mi tu tylko o pisanki, ale o jaja w ogóle. Jakie macie propozycje? Lubicie jajka? Przygotujcie razem coś z jajka. Co to będzie? Może pochwalicie się na Whatsapp’ie? Będzie smacznie 🙂
6. Zabawa ruchowa, może na podwórku, „Marsz z gazetą”. Macie w domu jakąś gazetę? Potrzebujemy jedną kartkę. Jak ktoś nie ma można wziąć rolkę po papierze. Spacerujemy po ogrodzie z gazetą:
– przyciskaną brodą do klatki piersiowej
– przyciskaną uchem do ramienia (prawego a potem lewego)
– położoną na otwartej dłoni (prawej i lewej)
– podskoki z gazetą trzymaną między kolanami
– marsz z gazetą trzymaną na głowie.
Komu gazeta nie spadła? Brawo Wy!
7. Na koniec karty pracy

Młodszaki
Temat dnia: Matematycznie z Wielkanocą
1. Na miły początek dnia proponuję wspólny taniec, ale nie taki zwykły, bo będzie to taniec przyklejaniec.
2.Ukryte jajka – odszukiwanie w pokoju sylwet jajek. Określanie ich położenia. Potrzebne będą – pisanki, które można ściągnąć lub wyciąć z papieru, jak również mały talerzyk lub koszyczek. Do dzisiejszej zabawy matematycznej, można również wykorzystać sylwety skorupek, z którymi już się bawiliście.
Zadaniem rodzica jest ukrycie w pokoju pisanek. Rola dziecka będzie polegała na ich odnalezieniu. Następnie, gdy zostaną odnalezione wszystkie pisanki proponuję, aby dziecko rozłożyło je na stole i policzyło, ile udało mu się odnaleźć. Liczba ukrytych kolorowych jajek, zależy od Państwa-myślę, że maksymalnie 6. Dalsza część zadania polega na ułożeniu przez rodzica kolejnych pisanek po kolei, jedną: na talerzu, obok talerza, pod talerzem, przed talerzem, za talerzem, jak również trzymanie jednej pisanki nad talerzem. Zadaniem dzieci jest określenie położenia pisanek względem talerza.

3. Kolejną zabawą matematyczną, którą proponuję jest kodowanie z pisankami. Będą nam potrzebne kredki, kostka do gry, pisanki, które można ściągnąć lub narysować.
– Pierwsza opcja. Liczbie oczek na kostce będą odpowiadały kolory: 1 – żółty, 2 – niebieski, 3 – zielony, 4 – czerwony, 5 – brązowy, 6 – pomarańczowy (możecie też ustalić inne kolory). Zadaniem dziecka jest rzucenie kostki, a następnie policzenie ile oczek wyrzuciło. Jeżeli wyrzuciło, np. 4 oczka na kostce to maluje 4 kółeczka na swojej pisance na czerwono, jeżeli wyrzuci 2 oczka – maluje na pisance 2 kółeczka na niebiesko. Zabawa trwa, aż do zakolorowania całej pisanki 🙂 Powodzenia.
– Druga opcja, dla dzieci które znają już cyferki. Tutaj w kółeczkach na pisance musicie wpisać liczby od 1 do 6. Dziecko rzuca kostkę i maluje wszystkie kółeczka z liczbą odpowiadającą ilości kropek na kostce w ustalonym kolorze.

4. Jako przerwę w matematycznych rachunkach, proponuję swobodną improwizację ruchową do utworu ,,Taniec szalonych kurczaków w skorupkach”.
5. Wielkanocni goście-zabawa paluszkowa. Zadaniem dzieci jest wyciągnięcie dłoni przed siebie i rozłożenie wszystkich palców. Osoba dorosła będzie czytała rymowankę, a dzieci będą pokazywać odpowiednią liczbę palców i odpowiadać na pytania.
Przy wielkanocnym stole pięciu gości siedziało. Jeden poszedł do domu, to ilu zostało?
Przy wielkanocnym stole czterech gości siedziało. Jedne poszedł do domu, to ilu zostało?
Przy wielkanocnym stole trzech gości siedziało. Jeden poszedł do domu, to ilu zostało?
Przy wielkanocnym stole dwóch gości siedziało. Dwóch poszło do domu, to ilu gości zostało?
Przy wielkanocnym stole smutno się zrobiło, bo pyszne śniadanie właśnie się skończyło.

6. Zabawa ruchowa „Ruchome jajko”. Potrzebna będzie mała piłeczka, lub duża -( w razie czego można się w tą zabawę pobawić na dworze), a także pudełko, wiaderko lub kosz do którego trafi ruchome jajko. Zadanie dzieci będzie polegało na przetoczeniu piłki-jajka od miejsca do miejsca, które wyznaczycie Państwo. Na końcu trasy ustawcie kosz lub pudełko, aby tam dziecko mogło wrzucić jajko, które właśnie toczyło. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

Wszystkim życzymy dobrej zabawy.
Do jutra.