Zdalnie – dzień 15 (wtorek)


Witajcie Kochani!
Przed nami kolejny dzień w naszym „zdalnym przedszkolu”. Pogoda coraz ładniejsza. Święta Wielkanocne tuż tuż. Zapraszam Was do zabawy.

Starszaki
Temat dnia: Jajka malowane.
1. Dziś mam dla Was niespodziankę. Sprawdzimy, jak radzicie sobie z komputerem i myszką. Teraz komputery bardzo nam są przydatne. Pomagają nam w komunikacji. Każdy z Was na pewno nie raz też grał w różne gry komputerowe. Mam dla Was coś w stylu takiej gry, którą stworzyłam specjalnie dla Was. Należy kliknąć na link. On Was zaprowadzi do mojej gry. Wszystko jest tam wytłumaczone – polecenia są nagrane, strzałki poprowadzą Was do kolejnych zadań. Bawcie się dobrze i sprawdźcie ile zapamiętaliście o Świętach Wielkanocnych.
Zabawa wielkanocna
2. Dla tych, którzy zawsze mają siłę na karty pracy – karta matematyczna.
3. Jeśli spodobało Wam się kodowanie, to dzisiaj polecam kolejne zadanie – tym razem bez symetrii 🙂
Wielkanocne kodowanie
4. Czas, aby nauczyć się piosenki wielkanocnej. Przed nami kilka dni, w których będziemy przeżywali mękę i śmierć Pana Jezusa. Wiemy jednak, że po tych dniach przyjdzie dzień wielkiej radości – Niedziela Zmartwychwstania. Nauczcie się piosenki o tym, że Pan Jezus jest zwycięzcą śmierci, piekła i szatana…

Zwycięzca śmierci

5. Proponuję Wam, abyśmy zrobili sobie jeszcze ozdobę wielkanocną. Będzie to wieniec na drzwi. Będziemy potrzebowali: różnokolorowe papiery z wielkanocnymi motywami, z których wytniemy jajka lub jajka, które drukowaliście w zeszłym tygodniu (te, które liczyliśmy, segregowaliśmy), papierowy talerzyk (nie macie talerzyka? Wytnijcie bazę z kartonu lub brystolu), klej, kolorowa wstążka lub gotowa kokardka.
W talerzyku wycinamy dziurę, tak żeby została ramka. Przyklejamy do niej nasze kolorowe jajka papierowe. Na koniec przyklejamy kokardkę i gotowe! Możemy oczywiście puścić wodze fantazji i użyć kolorowych pisaków – domalować coś na naszych jajkach, ozdobić brokatem, listkami, kwiatkami itp.

6. Przypomnijcie sobie naszą wielkanocną piosenkę – zaśpiewajcie ją dla Rodziców i rodzeństwa, albo razem. Zatańczcie jeszcze raz taniec szalonych kurczaków z p. Julitą.
Ściskam Was mocno i do jutra…

Młodszaki
Temat dnia: Plastycznie z Wielkanocą.
1.Na początek dnia proponuję zestaw ćwiczeń ruchowych.
– ,,Słońce i deszczyk”- biegajcie wspólnie po pokoju w rytm dowolnej muzyki. Na przerwę w muzyce osoba dorosła, gdy powie ,,słońce” zatrzymajcie się i stańcie na palcach z rękami podniesionymi w górę. Ponownie wróćcie do biegania podczas muzyki, a na kolejną przerwę i wypowiedziane słowo ,,deszczyk” ukucnijcie i delikatnie stukajcie palcami o podłogę. Można wykonać kilka powtórzeń, na zmianę.
– ,,Bocian” – chodźcie po pokoju i wysoko unoście kolana. Co jakiś czas jak bociany, zatrzymajcie się i stańcie na jednej nodze, rozkładając szeroko ramiona. Ciekawe komu uda się utrzymać równowagę…
– ,,Skaczcie jak żabki” – skaczcie po pokoju jak żabki.
– ,,Kokon motyla” – do tego ćwiczenia potrzebny będzie koc. Rozłóżcie koc na podłodze, lub na dywanie i poproście dziecko żeby się na nim położyło. Następnie spróbujcie zwinąć je w tzw. kokon, po czym rozwińcie swojego malucha z powrotem. Może któremuś z młodszaków uda się samemu zwinąć w kokon 🙂
2. Zabawa plastyczna ,,Porcelanowe pisanki”. Czy ktoś z was zasiał wczoraj rzeżuchę? Mam nadzieję, że tak. Na dzisiaj proponuję przygotować porcelanowe pisanki, które z pewnością ozdobią wasz dom, podczas Świąt. Potrzebny nam będzie kubeczek kleju „wikol” (płynny), taki sam kubeczek mąki ziemniaczanej, 2 łyżki soku z cytryny i 2 łyżki oliwki (do smarowania niemowląt- np. Bambino). Należy połączyć ze sobą wszystkie składniki, i ugniatać aż do powstania gładkiej, miłej w dotyku masy porcelanowej. Gdy nie macie, któregoś ze składników masy porcelanowej, można przygotować masę solną (szklanka mąki, szklanka soli, ciepła woda). Ciasto należy rozwałkować tak, żeby nie było ani za grube, ani za cienkie – takie w sam raz 🙂 Można też wałkiem odbić jakieś wzorki na cieście – wtedy pisanki będą ciekawsze. Wzorki można uzyskać od serwetki robionej na szydełku, lub odciskając coś z inną fakturą. Przygotujcie foremki w kształcie jajka, bądź wytnijcie szablon z tektury. Wytnijcie tyle jajek, ile wam się uda z ciasta. W wyciętych pisankach można zrobić u góry dziurkę-najlepiej słomką, przez którą będzie można przeciągnąć sznureczek. Jeżeli macie Państwo gładkie pisanki, można je ozdobić np. robiąc dziurki patyczkiem do szaszłyków, lub delikatnie robiąc jakieś wzorki na gotowych już pisankach. Jajka należy zostawić do wyschnięcia – masa porcelanowa schnie sama. Masę solną należy wysuszyć w piekarniku. Gotowe już pisanki, jutro będzie można pomalować na wybrane przez Was kolory 🙂 Może uda wam się podesłać zdjęcia, podczas gdy robicie wspólnie z rodzicami porcelanowe pisanki? 😉
3.Zabawa Wielkanocne jajo. Potrzebna będzie muzyka, ze zmianą tempa,

a także plastikowa pisanka, jak macie państwo w domu, lub mała piłeczka. Stajemy naprzeciwko siebie – gdy jest tylko jedno z rodziców i dziecko, lub gdy jest was więcej stańcie tak, abyście mogli podawać sobie pisankę z rąk do rąk. Podczas gdy gra muzyka, podawajcie sobie pisankę z rąk do rąk. Na przerwę w muzyce, ta osoba, która została z pisanką w dłoni, odpowiada na zagadki wielkanocne czytane przez rodzica.
-Mam czerwone nóżki, jestem żółtą kulką. A kiedy urosnę, To zostanę kogutem lub kurką .(kurczątko)
-Na Wielkanocne Święta pamięta o prezentach .(zajączek)
-W różne wzorki malowana, cała wkoło opisana .(pisanka)
-Jak się nazywa pan w kurniku, co ciągle woła ku-ku ryku? (kogut)
– Ten prawdziwy na śniadanie wychodzi na łąkę. Ten cukrowy raz do roku ozdabia święconkę. (Baranek)
-Na wielkanocnym stole, to ona króluje. Polana słodkim lukrem, wszystkim gościom smakuje. (Babka)
-Co to za gałązka, co kotków ma bez liku. I chociaż nie zamruczy-miła jest w dotyku? (Wierzba-Bazie)
-Jeden taki dzień w roku mamy, że gdy nas obleją wodą, to się nie gniewamy. (Lany Poniedziałek)
-Kiedy się w Wielkanoc, jajkiem wymieniamy, mówiąc miłe słowa bliskim je składamy. (Życzenia)
-Wielkanocna zupa, w niej kiełbaska pływa. Jest też tam jajeczko, żółte jak słoneczko. (Żurek)

4. Karta pracy Poplątane, kolorowe pisanki.
3latki
4latki

5.Na zakończenie dzisiejszego dnia proponuję obejrzeć krótki wielkanocny taniec 🙂 A może spróbujecie zatańczyć w domu?