Zdalnie – czwartek :)


Witajcie Kochani.
Szczęść Boże!
Trwamy w okresie Wielkiej Nocy. Zapraszam Was na krótką katechezę.
Kliknij tutaj.
Jak podobały się Wam wczorajsze zabawy? Ile zapamiętaliście ptaków? Myślę, że już wiele. Kto z Was zostanie ornitologiem?
Zapraszam na kolejną porcję zabaw z ptaszkami.

Starszaki
Temat dnia: Zadania o ptakach.
1. Jak zawsze zacznijmy od rozruszania naszego ciała. Można skorzystać z wczorajszej propozycji lub posłużyć się grą.

2. Zabawa matematyczna. Potrzebne nam będą liczmany – klocki (10 szt.), oraz liczby i znaki matematyczne (+, -, =). Podajemy dzieciom zadania, a one poprzez dokładanie lub odkładanie klocków, rozwiązują je.
np. Na drzewie siedziało 7 wróbli (7 klocków). Potem przyleciały jeszcze 3 wróble (dzieci dokładają jeszcze 3 klocki). Ile wróbli siedzi teraz na drzewie? 7 + 3 = 10
Na drzewie było 8 wilg. Przejeżdżający samochód przestraszył je i wszystkie odleciały. Ile wilg zostało na drzewie? 8 – 8 = 0
W gnieździe, na wysokim kominie, były 2 bociany. Z jajek wykluły się 3 małe bociany. Ile bocianów jest w gnieździe? 2 + 3 + 5
Wymyślajcie sytuacje i twórzcie zadania z treścią dla Waszych dzieci.

3. Zabawa „Powróciły bociany i skowronki”. Pamiętacie jakie głosy wydają bociany? (kle, kle, kle) a jakie skowronki? (dzeń, dzeń, dzeń). Świetnie. Gdy Rodzic klaszcze w nogi dzieci zamieniają się w bociany – unoszą wysoko kolana, machają rozłożonymi rękoma i mówią kle, kle, kle. Gdy Rodzic klaszcze w dłonie dzieci są skowronkami – biegają szybciej, ręce mają zgięte w łokciach, machają nimi i mówią dzeń, dzeń, dzeń.

4. Dziś zaproponuję Wam też ćwiczenia gimnastyczne. Rozwijać one będą świadomość własnego ciała. Zazwyczaj robi się je w grupie, ale jeśli zechcecie też poćwiczyć to uda nam się 🙂
• Wirujący bączek – dzieci ślizgają się w kółko na brzuchu, a następnie na plecach.
• Chowamy się – w siadzie, przyciągają kolana do głowy, chowają głowy; rozprostowują się do pozycji leżącej.
• Gorąca podłoga – biegają z wysokim unoszeniem kolan.
• Na szczudłach – chodzą na sztywnych nogach.
• Ugniatamy podłogę – w leżeniu na plecach, wciskają wszystkie części ciała w podłogę.
• Przesuwamy partnera – dziecko leży przodem, druga osoba – poprzez chwycenie go za nadgarstki – stara się je przesunąć; potem zamieniamy się miejscami.
• Dzieci w leżeniu tyłem; jedna osoba z pary chwyta partnera za kostki nóg i stara się go przesunąć; potem zamieniamy się miejscami.
• Prowadzimy niewidomego – jedna osoba zamyka oczy, druga staje zwrócone twarzą do niej i podaje jej ręce; prowadzi osobę z zamkniętymi oczami w różnych kierunkach, a ona się temu poddaje. Potem zamieniają się rolami.
• Przekładamy naleśnik – dziecko w leżeniu na brzuchu, przylega do podłoża; partner próbuje przewrócić je na drugą stronę; potem zamieniają się miejscami.
• Wstajemy razem – siedzimy tyłem do siebie, złączeni plecami; próbujemy razem wstać, nie odrywając się od siebie.

5. Zabawa plastyczna „Wiosenne ptaszki”. Potrzebować będziemy kartki kolorowego papieru, nożyczki, klej. Nie mogę Wam pokazać jak robi się tą pracę, ale proszę obejrzeć film i instrukcję. Znajduje się tam też szablon do wydrukowania. Dobrej zabawy.

6. Zabawa rytmiczna „Mały ptaszek”. Potrzebne nam będą dwa kubki, które staną się naszymi ptaszkami, oraz kartka, na której narysujemy … coś 🙂 Zapoznajcie się z tą zabawą. Nie wyjdzie od razu, ale kiedy poćwiczymy to zostaniemy mistrzami. Zapraszam do zabawy.
zabawa rytmiczna

7. Przyjrzyjmy się jeszcze budowie ptaków.

8. Karty pracy
5 latki, s. 65
6 latki, s. 56-57

Młodszaki
Temat dnia: Żabki i bocian.
1. Jak zawsze z rana dobrze się troszkę poruszać. Zapraszam na gimnastykę.
– Zabawa Bociany na łące. Podczas gry rodzic wyklaskuje rytm, dzieci bociany spacerują po pokoju naśladując chód bociana po wysokiej trawie -podnoszą nogi wysoko do góry. Podczas przerwy w klaskaniu zatrzymują się, stają na jednej nodze, wyciągają ręce przed siebie i klaszczą w nie naśladując odgłosy, jakie wydaje bocian: kle, kle.
– Zabawa Ptaki z gniazd! Ptaki do gniazd! Potrzebna będzie dowolna muzyka oraz gazeta. Rozkładamy na dywanie 4 gazety, które będą gniazdami. Dzieci zajmują jedno z gniazd-siadają w nim po turecku, dłonie kładą na kolanach. Na hasło-ptaki z gniazd dzieci wyskakują z gniazd i w rytm muzyki biegają, spacerują, podskakują pomiędzy pozostałymi gniazdami. Na przerwę w muzyce i hasło –ptaki do gniazd, zadaniem dzieci jest szybki powrót do jednego z gniazd i siad po turecku z dłońmi na kolanach. W tej zabawie, dzieci mogą zająć gniazdo, które znajduje się akurat najbliżej nich.
– Zabawa Skacząca żabka! Zadaniem dzieci jest wykonanie skoków przez pokój jak żabka. Kucają, podpierając się dłońmi o podłogę. Następnie wykonują podskok  w górę na nogach-starają się na obu jednocześnie i lądują w pozycji wyjściowej.
– Zabawa Żabie skoki! Potrzebna będzie gazeta. Gazetę kładziemy na dywanie, a zadaniem dzieci jest wskoczenie na gazetę obunóż, a następnie zeskoczenie z niej, również obunóż.  

2. Zabawa z piosenką
Zielona wiosna
Słowa piosenki:
1. Nad brzegiem rzeki żabki siedziały  i coś do ucha sobie szeptały.  Kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum,  kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum.
2. Przyleciał bociek, usiadł na płocie  i do drugiego boćka klekoce.  Kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle,  kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle.
3. Wszystko usłyszał mały wróbelek  i przetłumaczył na ptasie trele.  Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir,  ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir.  Wiosna, wiosna, znów przyszła wiosna,  wiosna, wiosna jest już wśród nas.
• Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.
− Jak szeptały żaby?
− Jak klekotał bociek?
− Jakie odgłosy wydawał wróbelek?
− Kto jest już wśród nas?
− Jaka według was jest wiosna?

3.Wskazywanie różnic i podobieństw między obrazkami.
Zaprezentujcie dzieciom obrazki, przedstawiające dwa różne gatunki bocianów. Poproście dzieci, aby wskazały różnice i podobieństwa ptaków. Różnica jest, np. w upierzeniu, w wielkości, a podobieństwo np., długość dziobu. Dzieci mogą się również zastanowić skąd się wzięła nazwa bocianów, jak również odpowiedzieć na pytanie – którego bociana częściej można spotkać.
Oprócz naszych bocianów białych, w Polsce występują także bociany czarne. Bociany czarne są zazwyczaj płochliwe i skryte, dlatego można je spotkać rzadziej, niż nasze tradycyjne bociany. Są one dużo mniejsze od bocianów białych, i jak sama nazwa mówi ich upierzenie jest czarne. Zamieszkują one głównie mokradła, lub okolice rzek. Gniazda umieszczają na wysokich drzewach, przeważnie na tych, które gubią liście lub zdarza się, że ich gniazdo zbudowane jest na skałach.

Bocian czarny

Bocian biały: BLIŻEJ PRZEDSZKOLA Mieszkania zwierząt cz. 1, karta na 1

Bociany nie lubią jeść żab. Jedzą je w ostateczności, gdy wokół trudno o inny pokarm. Natomiast chętnie spożywają owady, dżdżownice, cienkie węże, małe ryby i gryzonie. Bociany, nie mogąc upolować żab w zaspokajających ilościach (z powodu znacznych zmian środowiska drastycznie zmniejszyła się liczebność tych płazów), zmieniły swoje upodobania i zaczęły się odżywiać wyżej wymienionymi zwierzętami.

Jeszcze kilka zdjęć i ciekawostek o bocianie białym
i bocianie czarnym.

4. Karty pracy

kolorowanka – bocian w stawie

5. Zabawa Żaba i bocian. Kiedy rodzic powie: Bocian!, dzieci wyciągają przed siebie dłonie, naśladują rękami poruszający się dziób bociana. Kiedy rodzic  powie: Żaba!, dzieci szybko dotykają opuszkami palców obu rąk, próbują naśladować odgłosy żaby.

Wybierzcie się również dzisiaj na spacer w pobliżu waszego domu. Może niedaleko niego, znajduje się łąka, a na niej spotkacie bociana?

Życzę udanej zabawy i dobrego dnia 🙂 Do jutra!