Zdalnie – poniedziałek.


Szczęść Boże!
Jak się macie? Co robiliście w weekend? Mam nadzieję, że było wesoło.
Zaczynamy kolejny tydzień. Zapraszam Was do kolejnych zabaw. W tym tygodniu będziemy zajmowali się ekologią i przyrodą. Świat dostaliśmy w prezencie od Pana Boga więc go szanujmy! Już w środę świętować będziemy Dzień Ziemi. Jak to zrobimy? Dbając o naszą Ziemię!

Starszaki
Temat dnia: Strażnicy przyrody.
1. Zapraszam do rozgrzewki porannej. Bawimy się w domu lub na podwórku.
– Zabawa „Rzucamy szyszkami”. Dzieci na niby spacerują po lesie, co pewien czas podnoszą szyszkę – na niby, i rzucają nią z dużym zamachem jak najdalej.
– Zabawa „Przedzieramy się przez leśne zarośla”. Dzieci poruszają się na czworakach między wyobrażonymi zaroślami, co pewien czas prostują się i maszerują do przodu.
– Zabawa „Toczymy zwalony pień”. Dzieci potrzebują pary. Jedna osoba jest przewróconym przez burzę pniem drzewa– leży na podłodze, druga osoba delikatnie turla pień w różnych kierunkach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Po chwili następuje zmiana ról.
– Zabawa „Piłujemy drzewo”. Stajemy twarzami do siebie. Podajemy sobie ręce i naprzemiennie przeciągamy je do przodu i do tyłu, z równoczesnym pochylaniem i odchylaniem tułowia – naśladujemy piłowanie drzewa.
– Ćwiczenie uspokajające „Wracamy z lasu”. Maszerujemy spokojnie po pokoju robiąc koło.

2. Czy wiecie kto stworzył świat? Stworzył go Bóg. Zrobił to z miłości do człowieka. Wystarczy spojrzeć przez okno i już widzimy, że Bóg stworzył świat pięknym bo bardzo kocha nas – ludzi. Bóg chce, abyśmy o świat dbali i go szanowali. Obejrzyjcie film i zastanówcie się kim jest i jak postępuje „strażnik przyrody”. kliknij tutaj
Narysujcie kodeks przyjaciela przyrody. Co robi przyjaciel przyrody (np. oszczędza wodę i prąd, segreguje śmieci, dba o zwierzęta i rośliny, nie marnuje jedzenia i rzeczy, dokarmia ptaki itp.), a czego nie robi (np. nie zrywa kwiatów, nie łamie gałęzi, nie śmieci itp.).

3. Teraz czas na piosenkę. Posłuchajcie jej, zaśpiewajcie i nauczcie się. Niech ona towarzyszy nam przez cały ten tydzień.
Piosenka Świat w naszych rękach
I. Ci co lubią segregację
Otóż oni mają rację
Gdy w osobne pojemniki
Lecą papier, szkło, plastiki
ref.Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat
II. A recykling trudne słowo
Chodzi o to by na nowo
Z naszych śmieci zrobić coś
Papier, plastik albo szkło
III. Więc dorośli oraz dzieci
Posłuchajcie
Sprawą śmieci trzeba zająć się dziś
Żeby jutro dobrze żyć.

4. Kolejny poniedziałek to kolejna literka. Pamiętacie o naszych kolorowych kartonikach i literkach. Kto z Was bujał się kiedyś w hamaku. Pogoda coraz ładniejsza, ja chętnie bym się pobujała. Podzielcie słowo hamak na sylaby. Teraz na głoski… Jaka głoska jest na początku tego słowa? Tak, “h” jest naszą dzisiejszą literką. Jakie znacie słowa, które rozpoczynają się na “h”? Znacie słowa, które “h” mają w środku? Świetnie.
Uwaga! Teraz do gry wchodzą kartoniki. Z białych układamy schemat słowa “hamak”, pamiętacie? – tyle kartoników ile głosek. Super! Gotowe? Zróbmy to samo ze słowem “Hubert”. To teraz zastanówmy się czy “h” to spółgłoska czy samogłoska? Powiedzmy długo hyyyyyyyy i krótko hy, hy, hy! Czyli “h” to spółgłoska. Extra! Jakim kolorem zaznaczamy spółgłoski? Niebieskim. Ok. Idziemy dalej. Teraz możemy zamienić biały kartonik oznaczający “h” w słowie hamak i Hubert na niebieskie kartoniki. Z resztą kartoników robimy to samo – spółgłoski są niebieskie, a samogłoski czerwone. Brawo!
Kto z Was już wie jak wygląda litera “H,h”? Przypomnijcie mi kiedy stosujemy duże, a kiedy małe “h”. Teraz zamieńcie czerwone i niebieskie kartoniki literkami – nie wszystkie 5latki muszą to zrobić!
Mam nadzieję, że każdy już ma pięknie ułożony wyraz h a m a k oraz H u b e r t! Brawo, brawo! Udało się! to poćwiczmy z tymi literkami. Uzupełnijcie zadania z kart pracy.
6 latki s. 70-71 6 latki s. 72-73
5 latki s. 72

5. Zabawa „Porządki”. Potrzebna nam będzie muzyka i kartka ze starej gazety. Piosenka jest tutaj 🙂
Gazeta leży sobie na podłodze. Na przerwę w muzyce dziecko siada obok gazety i zgniata ją w małą kulkę. Następnie dziecko manipuluje kulką zgodnie z poleceniem: tocz kulę wokół siebie; podrzucaj kulę; połóż kulę przed sobą, za sobą, po prawej stronie, po lewej stronie… Między poleceniami dzieci biegają po pokoju.

6. Jeszcze jedna karta pracy dla chętnych. Należy odnaleźć i pokolorować na dużym obrazku owady wyróżnione po lewej stronie. Udanej zabawy.

Młodszaki
Temat dnia: Segregujemy śmieci.
1. Już tradycyjnie na zdrowy początek dnia, proponuję się troszkę poruszać. Poskaczcie, pomaszerujcie i pobiegajcie razem, aby miło rozpocząć kolejny dzień 🙂

Do re mi, 3

2. Proponuję, abyście wspólnie rozwiązali zagadkę, która podpowie wam, czym dzisiaj będziemy się zajmować:
O porządek trzeba dbać, wiedzą o tym także dzieci. Do odpowiednich worków każdy wrzuca… (śmieci).
Na pewno udało wam się rozwiązać zagadkę, to wysłuchajcie opowiadania E.. Stadtmuller „o Smoku Segregiuszu”.
Smok Segregiusz był niezwykle sympatycznym bajkowym smokiem. Uwielbiał bawić się tym, co inni uważali za śmieci. Kartonowe pudełka zamieniał w domki dla lalek albo rycerskie zamki. Plastikowe butelki oklejał błyszczącą folią i wykorzystywał jako wieże albo robił z nich rakiety. Kolorowe zakrętki z radością ustawiał jako pionki w grach planszowych, które sam wymyślał. Z puszek robił grzechotki, ze starych rękawiczek – maskotki… Nigdy się nie nudził. Zazwyczaj chodził uśmiechnięty, a gdy wpadał na jakiś kolejny zwariowany pomysł – podskakiwał z radości. Jednego Segregiusz nie mógł zrozumieć. Gdy widział powyrzucane byle gdzie papierowe torebki, puszki czy reklamówki, w jego oczach pojawiał się smutek. – Czemu ludzie wyrzucają takie wspaniałe zabawki? – rozmyślał. – Jeśli już nie chcą się nimi bawić, to przecież są pojemniki na papier, metal czy szkło. Na pewno ktoś wie, jak takie skarby wykorzystać… O, znów ktoś pomylił trawnik ze śmietnikiem i park nie jest już taki ładny jak był. Czy naprawdę tak trudno trafić papierkiem do kosza? – Czy myślisz o tym samym co ja? – spytała senna wróżka Gwiazduszka, która pojawiła się nie wiadomo skąd i przysiadła obok smoka, na parkowej ławeczce. Segregiusz spojrzał na porozrzucane wszędzie śmieci i westchnął ciężko. – Wymyśl jakąś zabawę, która nauczy wrzucania papierków do kosza – zaproponowała Gwiazduszka – a ja postaram się, aby ten pomysł przyśnił się jakiemuś dziecku. – Spróbujmy – zgodził się smok.  – Tato, tato! – zawołał Olek, gdy tylko otworzył oczy. – Śniło mi się, że wygrałem wielki turniej. – Rycerski? – zainteresował się tato. – Jasne, że rycerski – kiwnął głową Olek. – Miałem na sobie srebrną zbroję, hełm z pióropuszem i walczyłem… ze śmieciami. – Z czym? – oczy taty zrobiły się okrągłe ze zdumienia. – Te śmieci chciały zasypać cały świat, a ja im na to nie pozwoliłem – oświadczył dumnie rycerz z przedszkolnej grupy Tygrysków.   – Jestem z ciebie dumny – oświadczył tato i uścisnął Olkowi prawicę. – Ten bałagan na trawnikach to rzeczywiście problem – rozmyślał, jadąc do pracy. – Akurat projektował nową szkołę, a jego kolega – architekt krajobrazu – głowił się nad tym, jak urządzić plac zabaw dla przedszkolaków i park pełen atrakcji sportowych dla starszych dzieci. – Tylko pamiętaj o koszach na śmieci – przypomniał mu tato, kiedy tylko wszedł do biura. Pan Zbyszek kiwnął głową i po paru godzinach przyniósł gotowe szkice. Kosze w kształcie smoków, rakiet, wież fantastycznie pasowały do sportowych boisk i huśtawek. – Niech dorosłych uczą dzieci, gdzie wyrzucać trzeba śmieci – podsumował jego pracę tato.
Odpowiedzcie na pytania:
− Co lubił robić smok Segregiusz?
− Co smuciło smoka?
− Jaki sen miał Olek?
− Dlaczego należy wyrzucać śmieci do kosza?
− W jaki sposób możemy chronić przyrodę?
Zanim spróbujecie odpowiedzieć na ostatnie pytanie – w jaki sposób możemy chronić przyrodę – obejrzyjcie wspólnie obrazki przedstawiające przyrodę i opiszcie je.

Zwróćcie proszę uwagę, na piękno naszej przyrody. Dzieci niech swobodnie wypowiedzą się na temat tego co widzą, a także niech spróbują wymienić zwierzęta i rośliny żyjące w tych środowiskach. Wspólnie zastanówcie się, co może zagrażać naszej przyrodzie i jak można temu zapobiec. Przyjrzyjcie się  temu obrazkowi – czy może tak być?

Oczywiście, że nie!! Nie można wyrzucać plastikowych butelek do wody, ani nigdzie indziej jak tylko do kosza. Podobnie jest z innymi śmieciami! Z papierkami, czy szklanymi butelkami. Bardzo ważna dla nas i dla naszej przyrody jest segregacja śmieci. Każdy śmieć, odpad musi zająć miejsce, w odpowiednim dla niego koszu. Na pewno widzieliście już kosze na śmieci w różnych kolorach. Przypomnijmy sobie, jakie śmieci muszą się znaleźć w koszach:
Kosz żółty –metal i plastik,
kosz zielony – szkło,
kosz niebieski – papier,
kolor brązowy – odpady biodegradowale, w skrócie można mówić odpady bio – są to, np. obierki po warzywach, skórki po owocach, liście, skorupki od jajek, chwasty, słoma.

3. Skoro już wiemy, co do jakiego koloru kosza musi trafić, zapraszam do zapoznania się z piosenką, pt. ,,Stwory Głodomory.

4. Pewnie każdy z was lubi grać w gry-zarówno planszowe, jak i te na komputerze. Mam dla was propozycję gier, związaną z naszym dzisiejszym tematem. Powodzenia!
Gra dla dzieci starszych: Rodziców proszę, o odczytanie kolorów pojemników, do którego musi trafić „śmieć”, który znajduje się w pudełku, które otworzycie.
kliknij tutaj
Gra dla dzieci młodszych: Po lewej stronie znajdują się 3 rodzaje śmieci – szkoło, plastik i papier. Po prawej odpowiednie miejsca, do których powinny one trafić. Rodziców proszę o odczytanie dzieciom, co powinno znaleźć się w odpowiednim miejscu. kliknij tutaj

5. Powiedzcie dzieciom o tym, że ważne jest segregowanie odpadów do odpowiednich pojemników, ponieważ kiedy odpady są posegregowane, można z nich stworzyć nowe rzeczy. Ponowne wykorzystanie i przetworzenie odpadów nazywane jest recyklingiem. Oto jego znak. kliknij aby zobaczyć

Śmieci, które trafią do odpowiednich koszy, mogą zostać ponownie wykorzystane, spróbujcie się wspólnie zastanowić jak? Załączam małą podpowiedź 🙂

6. Zabawa ruchowa „Papier, szkło, plastik”. Potrzebna będzie dowolna muzyka i 3 kredki niebieska-papier, zielona-szkło i żółta-plastik. Podczas gdy gra muzyka, dzieci poruszają się w jej rytm po pokoju. Na przerwę w muzyce, rodzic podnosi kredkę w danym kolorze a zadaniem dzieci jest wykonanie odpowiednich czynności:
– Kolor niebieski – podskoki w miejscu,
– Kolor zielony – pajacyki,
– Kolor żółty – wiatraczki, czyli obroty wokół własnej osi.

Mam nadzieję, że każdy z was segreguje śmieci i wie, dlaczego jest to tak ważne?

Nie zapomnijcie dzisiaj wyjść na spacer! Pogoda dopisuje, można pobawić się na świeżym powietrzu. Na dzisiaj to już wszystko. Mamy nadzieję, że każdy z Was znalazł coś dla siebie. Bądźcie zdrowi i bawcie się dobrze. Miłego dnia! Do jutra 🙂