Zdalnie – czwartek.


Szczęść Boże wszystkim!
Jak się macie? Wstał dziś piękny dzień. Co będziemy robili? O! Będziemy się bawili! Zapraszam Was do skorzystania z naszych propozycji.
Wczoraj świętowaliśmy Dzień Ziemi. Dziś jest Dzień Książki. Lubicie oglądać, słuchać i czytać książki? Myślę, że tak. Poświętujcie dzisiaj z książkami. Zróbcie porządek na półce, wybierzcie ulubioną historię i poproście, aby Wam Rodzice poczytali. Ja mam dla Was mały pokaz o książkach, przygotowany przez p. Joannę. kliknij tutaj
Na początek piosenka o stworzeniu.

Starszaki
Temat dnia: Hodujemy dla Ziemi.
1. Zaczynamy od opowieści ruchowej. Zadaniem dzieci jest odzwierciedlanie tego, co czyta dorosły.
Rodzina jechała rowerami na wycieczkę. (dzieci leżą na plecach i poruszają nogami, naśladując jazdę na rowerze)
Wiał przyjemny wiaterek. (dzieci wstają i wykonują obroty wokół własnej osi, lekko unosząc ramiona)
Gałęzie drzew, które rosły przy drodze, lekko poruszały się na wietrze – raz w lewo, raz w prawo… (stoją w rozkroku i poruszają rękoma uniesionymi nad głowę raz w prawo raz w lewo)
W oddali, pośród traw, pasły się krowy. (dzieci chodzą na czworaka)
Nad łąkami żwawo latały kolorowe motyle (rozkładają ramiona i biegają wolno machając rękoma)
Na kwiatkach przysiadły pszczoły i trzmiele. (robią przysiad podparty)
Koniki polne skakały po źdźbłach trawy. (wykonują skoki obunóż)
Za łąkami płynęła rzeka. (stają w rozkroku, wykonują skłon w przód i swobodnie poruszają ramionami)
W rzeczce wesoło pluskały się rybki. (poruszają się slalomem ze złączonymi przed sobą dłońmi)
Ktoś pływał kajakiem. (siad klęczny i wykonują krążenia ramion takie jak przy wiosłowaniu)
Dalej na rzece był most. (siadają i podpierają się rękami z tyłu, unoszą biodra i prostują plecy)
Na brzegu rzeki, leżąc na kocu, odpoczywała rodzina. (kładą się na plecach i oddychają głęboko)

2. Sprawdzimy teraz co zapamiętaliście o segregowaniu śmieci. Zabawa „Jeździmy śmieciarką”. Potrzebne nam będą kartki w kolorach koszy do recyklingu (zielona, niebieska, żółta i brązowa), śmieci do segregacji lub wydrukowane obrazki śmieci. Dzieci pakują je na samochód lub do koszyczka i roznoszą do odpowiednich koszy – czyli kartek.

3. Czy zastanawialiście się kiedyś co dzieje się ze śmieciami? Gdzie jeżdżą śmieciarki? Zobaczcie. kliknij tutaj

4. Znamy już wiele sposobów na to, jak możemy dbać o naszą planetę. Jednym z nich jest sadzenie roślin, które oczyszczają dla nas tlen. Zobaczcie na kartę pracy, s. 19. Powiedzcie, jakie czynności należy wykonać, aby założyć hodowlę kwiatów?
Może Wy też zasadzicie z Rodzicami jakieś roślin w ogrodzie albo w doniczce? Czego potrzebujecie? Pamiętacie wszystko po kolei? Jeśli to zrobicie – Ziemia będzie jeszcze piękniejsza!

5. Zabawa „Do kosza wrzuć!”. Potrzebna nam będzie stara gazeta i kosz lub wiaderko. Zaznaczamy miejsce, z którego dziecko będzie próbowało trafić do kosza zgniecioną kulką z gazety. Może zechcecie zrobić sobie zawody rodzinne? Pamiętajcie tylko, aby każdy miał przystosowaną do siebie odległość od kosza 😉 Przygotujcie sobie po tyle samo kulek i sprawdźcie, czyje rzuty były celniejsze.

6. Zapraszam Was, abyście powtórzyli sobie naszą piosenkę „Świat w naszych rękach„.

7. Zabawa plastyczna „Ziemia w naszych rękach”. Pamiętacie naszą zabawę na zoomie z rosnącymi farbami? Proponuję powtórkę. Potrzebne nam będą woda, sól, mąka, farby plakatowe, kartki A4, klej, mikrofalówka lub piekarnik. Wydrukujcie lub narysujcie szablon Ziemi (kliknij tutaj). Przygotujcie farby rosnące w dwóch kolorach – zielona i niebieska (dodamy do masy farby zielonej lub niebieskiej). Farby robimy tak: mieszamy 1 porcję soli, 1 porcję mąki i 1 porcję wody. Mieszamy „ciapkę”, dzielimy na dwie porcje. Jedną barwimy na zielono, drugą na niebiesko. Nanosimy odpowiednio na szablon Ziemi – nam wystarczy jedna połowa (ta z Europą?). Pamiętamy, że zielony to kontynenty, a niebieski to oceany i morza. Wkładamy do mikrofalówki na ok. 30 sekund (800W) lub do piekarnika na trochę dłużej. I gotowe! Teraz Ziemię wycinamy i przyklejamy do innej kartki pomalowanej na błękitno albo na czarno. Na jeszcze jednej kartce odrysowujemy dłonie dziecka i je wycinamy. Wycięte dłonie przyklejamy nadgarstkami przy Ziemi, aby w efekcie wyglądały one jakby trzymały Ziemię, bo przecież świat jest w naszych rękach 😉
Czekam na Wasze prace. Jestem ciekawa jak wyszło…

Młodszaki
Temat dnia: Wiosenne porządki w ogródku.
1. Na początek dnia, proponuję małą rozgrzewkę.
– Zabawa ruchowa Kwiatek. Potrzebna będzie rytmiczna muzyka oraz gazeta. Podczas muzyki, poruszajcie się swobodnie po pokoju, a na przerwę w muzyce, podbiegnijcie do gazety, unieście ją razem powoli do góry, tym sposobem udając kielich kwiat, który otwiera się w stronę słońca. Dziecko, aż do wspięcia na palcach. Zabawę powtórzcie kilka razy.
– Poruszajcie się swobodnie po pokoju, a na umówione hasło, podskakujcie w miejscu jak piłeczki aż do przejścia do marszu w miejscu. Następnie na sygnał – zmiana kierunku – dalej poruszajcie się swobodnie po pokoju, ale na palcach, a następnie na piętach. Po zatrzymaniu, podskakujcie w miejscu jak piłeczki, stopniowo przechodząc do marszu w miejscu. To ćwiczenie również można powtórzyć kilka razy.
– Opowieść ruchowa Wiosenna pobudka. Dobierzcie się w parę, chwyćcie za ręce i ukucnijcie, lekko pochylając głowy i zamykając oczy. Wyobraźcie sobie, że: Jesteście pączkami wiosennych kwiatków, które są uśpione porannym chłodem. Ale gdy poranne słońce dotyka swoimi promykami każdego kwiatu, wtedy budzą się, prostują i rosną – pomału wstajecie, ręce mając opuszczone. Promienie słońca są coraz cieplejsze i weselsze, zapraszają kwiaty do zabawy – unoście powoli ręce w górę i odchylcie je lekko do tyłu – rozchylają płatki do słońca, powoli obracają się w koło. Zmęczone zabawą, z nadejściem nocy, zamykają płatki i idą spać – opuście ręce, ukucnijcie i zamknijcie oczy.

2.Wraz z nadejściem wiosny, należy zrobić wiosenne porządki w ogrodzie. Zapoznajcie się proszę z narzędziami, które do tego służą. Jak się nazywa osoba, która dba o ogród? Do czego służą pokazane narzędzia i jakie prace wykonuje się w ogrodzie? Zamieszczam oczywiście małą podpowiedź 🙂 Niech dzieci opowiadają używając rzeczowników i czasowników – grabiami grabimy, sekatorem obcinamy, łopatą kopiemy, konewką podlewamy itd.

3. Jako zadanie do powyższego ćwiczenia, zamieszczam kartę pracy dla każdego. Dzieci starsze rysują tulipana poniżej po śladach, młodsze dzieci mogą go pokolorować-ale wierzę w to, że dacie sobie radę, rysując najpierw po śladach. Powodzenia 🙂

4. Posłuchajcie piosenki pt. ,,Ogrodniczka.

5. W ogrodach możemy znaleźć mnóstwo różnych kwiatów. Są to, np. tulipany, żonkile, sasanki, zawilce, krokusy, przebiśniegi i wiele innych. Spróbujcie proszę dopasować nazwę kwiatków do ich wyglądu. Niech rodzice odczytują dla Was nazwy kwiatów, a Wy wskazujcie jak one wyglądają. Dobrej zabawy! kliknij tutaj

6. Zabawa matematyczna Ile biedronek przyfrunęło do ogrodu? Potrzebne będzie 6 małych czerwonych kółek wyciętych z papieru, które będą naszymi biedronkami, jak również duża zielona kartka papieru, która będzie ogrodem. Zadanie dzieci będzie polegało na dokładaniu odpowiedniej liczby biedronek, usuwaniu, jak również na przeliczaniu ile biedronek zostało. Powodzenia!
– Nad ogrodem fruwały trzy biedronki (układają trzy kółka). Potem przyfrunęła jeszcze jedna (dosuwają jedno kółko). Ile biedronek fruwa teraz nad ogrodem?
– Nad ogrodem fruwało sześć biedronek (układają sześć kółek). Trzy odfrunęły (odsuwają trzy kółka). Ile biedronek pozostało?
– Nad ogrodem fruwały dwie biedronki (układają dwa kółka). Potem przyfrunęła jeszcze jedna (dosuwają jedno kółko) i potem jeszcze dwie biedronki (dosuwają dwa kółka). Ile biedronek fruwa teraz nad ogrodem?
– Nad ogrodem fruwało 5 biedronek (układają pięć kół). Trzy odfrunęły (odsuwają trzy kółka). Ile biedronek fruwa teraz nad ogrodem?
Ćwiczenie matematyczne można rozwiązywać na wiele sposobów. Młodsze dzieci mogą liczyć w niższym zakresie, np. do 4. Te przykłady, są tylko propozycją. Bawcie się i liczcie wspólnie ile biedronek fruwa nad waszym ogrodem.

Wszystkim życzymy miłego dnia i dużo dobrej zabawy!