Zdalnie – piątek


Szczęść Boże!
Dobiega końca kolejny tydzień. Pomyślcie ile się dowiedzieliście nowych rzeczy i jak wiele dobrego udało Wam się zrobić przez ten czas… Już niedługo bardzo ważny dzień tygodnia: niedziela! Pamiętacie? Tego dnia Pan Jezus chce się z nami spotkać podczas Mszy Świętej. Nie każdy będzie mógł pójść do kościoła, ale poproście Rodziców, abyście uczestniczyli we Mszy św. przez internet, albo korzystając z telewizji. Przypomnijcie sobie piosenkę „Oto jest dzień„.

Starszaki
Temat dnia: Lis i lornetka.
1. Macie ochotę na rozruszankę? To zapraszam, aby zakręcić kołem i wylosować dla siebie zadania. kliknij tutaj

2. Przyjrzyjcie się obrazkom.

Jak myślisz:
– Co się stanie z rybami z takiej rzeki?
– Co się stanie, jeśli ktoś zje rybę złowioną w tej rzece?
– Kto zatruł rzekę?
– Co się stało z lasem?
– Co się stało ze zwierzętami, dla których las był domem?
– Kto to spowodował?
– Jak można przeciwdziałać zanieczyszczaniu przyrody?
Jeśli chcemy żyć w pięknym świecie – czystym i przyjaznym – musimy dbać o wszystko co się na świecie znajduje. Pan Bóg stwarzając świat pomyślał o wszystkim. Wszystko co jest stworzone jest ważne i potrzebne. kliknij tutaj

3. Posłuchajcie opowiadania Agaty Widzowskiej i odpowiedzcie na pytania.

4. Zabawa „Ziemia, woda, powietrze”. Dzieci uważnie słuchają haseł i wykonują odpowiednie czynności:
na hasło Ziemia – kucają i dotykają podłogi
na hasło Woda – chwytają się dłońmi za kolana
na hasło Powietrze – podskakują do góry.
Wymawiamy hasła powoli, szybko, na zmianę. Komu uda się zmylić malucha?

5. Zachęcam Was, abyście w najbliższych dniach wybrali się do lasu (są otwarte ;)). Możemy nauczyć się rymowanki i przypomnieć ją sobie wchodząc do lasu. Po powrocie można namalować to, co szczególnie zapadło nam w pamięci. Jeśli ktoś nie może iść do lasu to może namalować to, co z lasem mu się kojarzy.
Oto rymowanka:
Lasy to płuca ziemi
i o nie dbamy.
Nie niszczymy ich,
nie śmiecimy w nich.
Tylko w ciszy patrzymy
i głęboko… oddychamy.

6. Zabawa „Skok, obrót i skok”. Potrzebna nam będzie rolka po papierze toaletowym.
Rolkę kładziemy przed sobą, stopy są złączone. Wykonujemy przeskoki przez leżącą rolkę obunóż. Przed każdym skokiem odwracamy się, stając przodem do rolki. Po kilku takich skokach możemy wykonywać też skoki w przód i w tył. A potem położyć więcej rolek i skakać przez kilka.

7. Spróbujcie przeczytać to, co napisane jest w książce
kliknij tutaj i kliknij tutaj
Kilka kart pracy dla niestrudzonych 🙂 (Pierwsza karta – należny policzyć przedmioty w każdym szeregu i wpisać w rubryczkę liczbę lub tyle kropek ile przedmiotów. Druga i trzecia – wycinamy butelki i wklejamy odpowiednią ilość butelek w kontenerach. Czwarta karta – otocz pętlą te przedmioty, które nadają się do recyklingu.)

8. Jeszcze jedna propozycja. Potrzebne nam będą kwiatki z papieru (kartka cienka, nożyczki i kredki) oraz miska z wodą. Na początek Ty, drogi Rodzicu, zrób niespodziankę dla dziecka. Wytnij mały kwiatek z papieru (kolorowy albo biały), narysuj albo napisz coś miłego w środku i złóż do środka jego płatki.

Połóżcie delikatnie kwiatek na wodzie (tak, aby nie zamoczyć płatków z góry) i czekajcie co się stanie… Mam nadzieję, że dzieciom się spodoba. Niech potem one zrobią niespodziankę dla Was – wytną, ukryją obrazek, złożą i poczekają na Waszą reakcję 🙂 Dobrej zabawy!

Młodszaki
Temat dnia: Jestem przyjacielem przyrody.
1. Rozpocznijmy dzień od poznanej w środę piosenki ,,My właśnie, my!”.Proponuję dzisiaj poznać drugą część naszych porannych ćwiczeń:)

2. W tym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak należy dbać o naszą przyrodę. W środę obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Zapoznajcie się z wierszem B. Formy pt. ,,Dzieci dbają o środowisko’’.
W zgodzie z przyrodą żyją wszystkie dzieci.
Kochają jasne słonko, które na niebie świeci.
Nie łamią gałęzi, dbają o rośliny,
podczas wycieczek do lasu nie płoszą zwierzyny.
Często też dorosłym dobry przykład dają
– w wyznaczonych miejscach śmieci zostawiają.

3. Kodeks przyjaciela przyrody. Potrzebna będzie kartka z bloku A4 i kolorowe pisaki. Stwórzcie wspólnie z dziećmi taki kodeks na podstawie wiersza. Powinien on zawierać pomysły Waszych dzieci. Na środku kartki narysujcie Naszą planetę, a wokół niej zapiszcie propozycje szanowania i dbania o  przyrodę. Zamieszczam podpowiedź, jak powinien dbać o przyrodę jej mały przyjaciel:
– Segregowanie śmieci, recykling, oszczędzanie wody, dbanie o czystość wody, lasu i powietrza, zachowanie ciszy w lasach, dbanie o przyrodę, jazda na rowerze zamiast samochodem.
Jak macie jeszcze jakieś pomysły, zapiszcie je.

4. Zabawa przyrodnicza dla chętnych 🙂 Czy umiem dbać o kwiaty?Zapoznajcie się proszę z budową rośliny.

Potrzebna będzie gazeta i mały doniczkowy kwiat. Wyjmijcie delikatnie kwiat doniczkowy nad gazetą i pokażcie dzieciom korzenie. Zapytajcie, do czego ich zdaniem służą roślinie. Mam nadzieję, że nie będzie kłopotu z odpowiedzią, ale jeżeli któreś z dzieci nie wie, powiedzcie proszę, że korzenie służą roślinie do pobierania wody oraz soli mineralnych z ziemi. Włóżcie kwiat z powrotem do doniczki, a na spodeczek nalejcie wodę, na której połóżcie kwiat. Po pewnym czasie zaobserwujcie, co się stanie z wodą. Zabawa przyrodnicza powinna się zakończyć pytaniem, czy roślina może żyć bez wody, jak również pytaniem-czy dziecko umie zadbać o roślinę i czy będzie starało się to robić?

Na jednym z rysunków znajduje się budowa rośliny, na drugim wolne miejsca do uzupełnienia prawidłowych jej części, które znajdują się na dole karty. Zadaniem dzieci jest uzupełnienie pustych miejsc-oczywiście proszę rodziców, o przeczytanie nazw poszczególnych części rośliny. Pomocą może też posłużyć króciutka gra, polegająca na łączeniu odpowiedniej nazwy części rośliny, z odpowiednim miejscem, w którym się znajduje.
gra – kliknij tutaj

5. Karty pracy
3 latki

6. Po utworzeniu kodeksu Przyjaciela przyrody i po rozwiązaniu kart pracy, przyszedł czas na rozciąganie! Zakręć kołem i spróbuj wykonać ćwiczenie-powodzenia 🙂 kliknij tutaj

Mam nadzieję, że każdy z Was wie już jak ważne jest dbanie o Naszą planetę i jak należy to robić. Wierzę, że każdy z Was zasługuje na miano przyjaciela przyrody.

Na pewno dzisiaj wybierzecie się na dwór, żeby spędzić czas na świeżym powietrzu, zatem bawcie się dobrze i bądźcie zdrowi! Do zobaczenia w poniedziałek. Miłego weekendu 🙂