Zdalnie – środa


Szczęść Boże, moi kochani!
Witam Was w kolejnym dniu naszego zdalnego nauczania.
Na dzień dobry zaśpiewajmy piosenkę o tym, że nie ma innego jak Jezus!
Zapraszam do zabawy.

Starszaki
Temat dnia: Nasza stolica – Warszawa.
1. Oczywiście na początek proponuję zajęcia ruchowe. Ustawcie się proszę w wybranym miejscu. Wyciągamy ramiona w bok i wykonujemy skłony tułowia  na boki – w prawo i w lewo. Nasze ćwiczenia przypominają szalki wagi, które przechylają się w jedną i drugą stronę.
2. Kolejna propozycja zabawy ruchowej związana jest z piosenką „Syrenka”

Kiedy gra  piosenka poruszacie się w jej rytmie naśladując pływanie syrenki. Kiedy muzyka zmienia rytm zastygacie w bezruchu jak pomnik warszawskiej syrenki.

3. Na początku odpowiemy na pytanie co to jest stolica? Stolica to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa, rezydencja głowy państwa i główne placówki dyplomatyczne.

4. Posłuchajcie legendy o założeniu Warszawy. kliknij tutaj
Odpowiedzcie na pytania:
– Kto mieszkał nad brzegiem Wisły?
– Kto śpiewał piosenkę, którą usłyszał Wars?
– Jakie miasto założyli Wars i Sawa?
– Jaki herb ma Warszawa?

5. Poznaj symbole Warszawy. Obejrzyjcie film, w którym przedstawione są najsłynniejsze zabytki i miejsca naszej stolicy. kliknij tutaj
Jakie symbole Warszawy zapamiętaliście? Co chcielibyście zobaczyć? A może już te miejsca odwiedziliście…

6. Karty pracy – kliknij tutaj

7. Na zakończenie zajęć posłuchajmy piosenki „ Jedzie Pociąg z daleka”. Wyobraźmy sobie, że wyruszamy w podróż do Warszawy. A tam czeka na nas wiele ciekawych miejsc, zabytków. Czeka na nas historia miasta, którą dzisiaj mieliśmy okazję poznać. kliknij tutaj

Młodszaki
Temat dnia: Warszawa – nasza stolica.
1. Muzyczna poranna porcja ćwiczeń na dzień dobry. kliknij tutaj

2. Każde z państw, ma swoją stolicę. Stolica jest to miasto, w którym znajduje się siedziba prezydenta, kogoś kto rządzi całym państwem. Jest to miasto, które pełni bardzo ważne role – obronną, polityczną, a także jest źródłem siły i autorytetu całego państwa. Stolicą Polski jest Warszawa. To właśnie w Warszawie znajduje się pałac prezydencki, w którym mieszka prezydent Polski. To on, jako głowa państwa podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące Polski.
– Wysłuchajcie wiersza Z. Dmitrocy ,,Legenda o warszawskiej Syrence.”
Piękna Syrenka, co w morzu żyła,
Raz do Warszawy Wisłą przybyła.
Zauważyli Ją tam rybacy,
Gdy przeszkadzała Im w ciężkiej pracy.
Rybacy dla niej Życzliwi byli,
bo się jej pięknym śpiewem wzruszyli.
Ale zły kupiec złapał ją w wodzie
I potem trzymał w ciasnej zagrodzie.
Z żalu i smutku zaczęła płakać,
Na pomoc przyszedł Jej syn rybaka.
Syrenka za to podziękowała
I bronić miasta Przyobiecała.
Od tamtej pory i dniem, i nocą
Służy Warszawie Swoją pomocą.

Pytania dotyczące tekstu:
− Gdzie mieszkała Syrenka?
– Jak Syrenka dotarła do Warszawy?
– Czym Syrenka zachwyciła rybaków?
− Co zrobił Syrence kupiec?
− Kto uratował Syrenkę?
− Co obiecała Syrenka w podziękowaniu za ratunek?
Każde z miast w Polsce, ma swój herb – symbol rozpoznawczy, który jest charakterystyczny, dla danego miasta. Znajduje się na nim jakaś ważna postać lub stworzenie mające historyczne znaczenie dla danego miasta. Przyjrzyjcie się herbowi Warszawy i spróbujcie go opisać. Herb Warszawy to umieszczona na czerwonym polu postać kobiety z długim, rybim ogonem-Syrena. W lewej ręce trzyma tarczę, a w prawej ręce wzniesiony do góry miecz. Nad postacią Syreny znajduje się złota korona, która symbolizuje zwycięstwo. Syrena pilnuje bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, a tarcza i miecz jej w tym pomagają.
kliknij tutaj

4. Ruch to zdrowie. Zakręć kołem i wykonaj polecenie. Powodzenia 🙂 kliknij tutaj

5. Zapraszam was na wycieczkę po Warszawie. Zobaczcie, jaka piękna jest nasza stolica. Zobaczcie Pałac Prezydencki, Pałac Kultury, Kolumnę Zygmunta na placu zamkowym, warszawską Syrenkę a także pomnik znanego polskiego pianisty, kompozytora Fryderyka Chopina, który znajduje się w parku łazienkowskim. kliknij tutaj

6. Praca plastyczna dla całej rodziny 🙂 Potrzebna będzie biała i czerwona farba, pędzel, czysta dłoń,  niebieska kartka A4, bądź tektura. Praca plastyczna będzie polegała na wykonaniu flagi Polski z naszych dłoni. Rodziców proszę o pomalowanie prawej dłoni dziecku – palce na biało, drugą część dłoni oczywiście na czerwono. Pomóżcie dzieciom odbić swoją dłoń na wcześnie przygotowanej kartce i dołączcie do zabawy.Pomalujcie swoją dłoń w taki sam sposób jak dziecku-albo może pozwólcie niech zrobi to wasza pociecha i odbijcie również flagę ze swojej dłoni. Ciekawe ile członków rodziny uda Wam się zachęcić do wspólnej pracy plastycznej? Trzymam kciuki i może pochwalicie się swoimi flagami?

Nie zapomnijcie o zabawach na świeżym powietrzu, zwłaszcza, że dzień jest coraz coraz dłuższy. Bawcie się dobrze i jutro kolejna porcja propozycji-jak spędzić dzień 😉 Pozdrawiamy!