Zdalnie – wtorek


Witajcie Kochani! Szczęść Boże.
Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawicie i miło spędzacie czas.
Zapraszam Was na kolejną porcję propozycji z „Antosia”.

Starszaki
Temat dnia: Warszawska Syrenka.
1. Ćwiczenia poranne:
– „Hop- Bęc”- Maszerujemy w miejscu. Na hasło Hop dzieci wyskakują w górę a na hasło Bęc – przykucają. Potem ponownie maszerują.
– „Sięgnij jak najwyżej” – dzieci wspinając się na palcach i wyciągają ręce. – – – Teraz prosimy, aby dzieci wykonały siad klęczny i naprzemiennie wyciągały ręce w górę jak najwyżej.
– Na koniec w siadzie klęcznym przyciskamy głowę do kolan, aby zwinąć się w jak najmniejszą kulkę.

2. Wprowadzeniem do dzisiejszego tematu jest wysłuchanie piosenki Krystyny Gowik Syrenka

3. Na pewno wiecie, że Warszawa to największe miasto w Polsce. Znajduje się w środkowym brzegu Wisły. Położona jest obok Kampinowskiego Parku Narodowego. Dawno dawno temu Warszawa była osadą rybacką z czasem jednak stała się dużym i pięknym miastem.
Posłuchajcie opowiadania Agaty Widzowskiej pt. „Zakochany w syrenie”.

4. Zapraszam Was teraz, abyście ułożyli obrazek Syrenki warszawskiej. kliknij tutaj

5. Zapraszam do zabawy „Waga”. Można te zabawę przeprowadzić na podwórku. Dzieci stoją sobie z wyciągniętymi w bok ramionami i wykonują skłony tułowia na boki – w prawo i w lewo, pokazując jak szalki wagi przechylają się w jedną i drugą stronę.

6. Kto ma ochotę na karty pracy? Zapraszam 😉

7. Kolejnym zadaniem jest dobranie odpowiednich zdań do obrazków. Niech dzieci wytną je z karty i czytając zdania (6 latki, u 5 latków mogą czytać rodzice) układają je przy odpowiednich obrazkach.

8. Na koniec zapraszam jeszcze na małą wycieczkę po Warszawie 😉 kliknij tutaj

Młodszaki
Temat dnia: Biało-czerwona flaga.
1.Żyj zdrowo na sportowo. Do porannych ćwiczeń potrzebna będzie rytmiczna muzyka. Podczas gdy gra muzyka, dzieci poruszają się swobodnie w jej rytm. Na przerwę w muzyce i na hasło ,,Na podłodze zostaje” wymieniamy różne części ciała, które dzieci przyklejają do podłogi, np. na podłodze zostają tylko plecy, na podłodze zostaje tylko pupa, na podłodze zostają tylko stopy, na podłodze zostaje tylko brzuch, na podłodze zostają tylko ręce i nogi itd. jak macie Państwo jeszcze pomysły, jaką częścią ciała można się przykleić do podłogi bawcie się dalej.Części ciała mogą się oczywiście powtarzać.

2. Jak już wspominałam w tym tygodniu będziemy rozmawiać o Naszej Ojczyźnie, czyli o Polsce. Wszyscy jesteśmy dumnymi Polakami i musimy wiedzieć, że już za kilka dni, nasz kraj będzie obchodził bardzo ważne dla wszystkich Polaków, Święta. Każdy z Was już świetnie wie, jak wygląda polska flaga, jakie ma barwy, jakie mają one znaczenie i że nasza flaga również niedługo będzie obchodziła swój dzień. Zapraszam Was do obejrzenia filmu edukacyjnego, pt. ,,Polak mały”, w którym ukazane zostaną nasze symbole narodowe.
Symbolami narodowymi naszej Ojczyzny są: flaga, godło oraz hymn narodowy. Gdy zauważymy nasze symbole narodowe, musimy się odpowiednio zachować: podczas śpiewania hymnu, musimy stać na baczność, nie wolno mieć rąk w kieszeni; w pomieszczeniu gdzie jest godło, należy zdjąć czapkę; flagę należy odpowiednio trzymać, szanować, być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami. Po obejrzeniu filmu, spróbujcie odpowiedzieć na poniższe pytania:
– Jak miał na imię legendarny założyciel Polski?
– Jaki ptak miał swoje gniazdo pod dębem?
– Od czego pochodzi nazwa osady, którą założył Lech-Gniezno?
– Jaki ptak króluje na godle Polski?
– Co reprezentuje biały i czerwony kolor na Naszej fladze?
– Czy możemy wywiesić Naszą flagę przed swoim domem?
– Czy flagę należy szanować? Jak tak to dlaczego?
– Kiedy powstał hymn Polski?
– Jaki tytuł nosi nasz hymn narodowy?
– Jaką należy przyjąć postawę podczas śpiewania hymnu?
– Kiedy go śpiewamy?

3.Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem! Zapraszam do wspólnego śpiewania piosenki. kliknij tutaj

4. Zabawy ruchowe:
– Zabawa orientacyjno-porządkowa Przyjmij postawę. Potrzebne będą nagranie muzyki o zróżnicowanym rytmie, nagranie Mazurka Dąbrowskiego. Podczas muzyki dzieci w dowolny sposób poruszają się w rytm nagrania muzyki o zróżnicowanym rytmie, a gdy usłyszą hymn Polski, przyjmują  postawę na baczność. Zabawę powtarzamy kilka razy.
– Zabawa muzyczno-ruchowa Zwiedzamy. Potrzebna będzie wczorajsza piosenka pt. ,,Motylek.”Dzieci naśladują lot motyla przy nagraniu piosenki Motylek. Podczas przerwy w muzyce zatrzymują się i naśladują oglądanie przyrody (łączą dłonie w koła i formują je na podobieństwo lornetki) lub rozglądanie się wokół (jedna ręka uniesiona na wysokość czoła).
– Zabawa ruchowa Nasza flaga. Potrzebne będą biała i czerwona kartka z bloku. Dziecko otrzymuje białą kartkę (czerwona zostaje u rodzica) i maszeruje z nią po pokoju w rytm, który wyklaskuje rodzic. Na przerwę w klaskaniu połączcie swoje kartki tworząc w ten sposób flagę. Zwróćcie uwagę, na poprawne ułożenie. Podczas powtórki, zamieńcie się kolorem kartek.

5. Zapraszam do uzupełnienia karty pracy:

6.Na koniec zróbcie sobie małą powtórkę z symboli narodowych Polski. Rodziców proszę o odczytanie nazw symbolu, który należy wskazać. Powodzenia. kliknij tutaj

Mam nadzieję, że pogoda dopisze (aczkolwiek deszcz też jest bardzo potrzebny) i uda wam się dzisiaj również wyjść na dwór. A jak będziecie w domu i znajdziecie wolną chwilę, proponuję się wspólnie poruszać przy naszej przedszkolnej muzyce. Dzieci już znają kroki, rodziców zapraszam do zapoznania się z krokami podczas oglądania nagrania. Bawcie się razem 🙂 kliknij tutaj

Życzymy wszystkim dobrego i błogosławionego dnia. Do jutra!