Zdalnie – wtorek


Szczęść Boże, kochane Przedszkolaki.
Mam nadzieję, że Wszyscy mieliście piękny poranek… Czy kogoś z Was obudził kogut? Może jakieś inne wiejskie zwierzątko?
Czy wiecie kim był św. Jan Paweł II? To nasz wielki rodak, papież, niezwykły człowiek. Już za tydzień będziemy świętowali 100 rocznicę jego urodzin. Jan Paweł II patrzy na nas już z domu naszego Ojca – Boga. Chciałabym, abyśmy w tym tygodniu poznali lepiej naszego Wielkiego Papieża Rodaka. Może przygotujemy coś na jego urodziny? Jutro przedstawię szczegóły… Porozmawiajcie w domu o tym, kim był
św. Jan Paweł II.

Starszaki
Temat dnia: Tyle stóp, tyle kroków.
1. Dziś zapraszam Was na „Wycieczkę na wieś”. Włączcie muzykę – tutaj – i idziemy!
Nadeszła wiosna. Na wsi jest zielono i radośnie (dzieci maszerują). Odwiedzamy wiejską zagrodę. Straszny tutaj gwar. Widać domowe zwierzęta: owce, krowy, świnie, kaczki, gęsi, kury, indyki. (dzieci naśladują charakterystyczne głosy zwierząt, po kolei). Patrzcie, przyfrunęły bociany. Wysoko na dachu domu mają swoje gniazdo (dzieci robią daszek nad oczami, spoglądają w górę. Następnie poruszają się po pokoju naśladując charakterystyczne ruchy i klekot bociana). Za płotem gospodarstwa widać pole. Rośnie na nim zboże. Zamieniamy się w trawy i kłosy zbóż (dzieci przechodzą do przysiadu. Na hasło: Rośniemy, dzieci powoli wstają). Na łące pojawiają się zające. Małe zajączki chcą się bawić. Chowają się w trawie. Widać ich duże uszy. (dzieci naśladują ruchy zajączków). W ogrodach kwitną piękne kwiaty, ich kielichy otwierają się do słoneczka. (Unoszą ręce w górę, naśladują otwierające się do słońca kielichy kwiatów). Za domem jest sad. Przez chwilę odpoczniemy w cieniu drzew, słuchając świergotu ptaków (dzieci kładą się na plecach. Umieszczają ręce na przeponie i miarowo oddychają).

2. Zabawa matematyczna „Długi, krótki”.
Potrzebne nam będą sznurki w dwóch kolorach (włóczki, sznurówki), np. 4 o dł. 1m zielone i 4 o dł. 1m żółte. Układamy z nich dwie drogi równoległe.
_ _ _ _
_ _ _ _
– Czy obie drogi mają taką samą długość? (Tak)
Jedną z dróg zakręcamy… _ _ _ _
_/\_
– Czy teraz drogi mają taką samą długość?
– Dlaczego uważacie, że pierwsza (nie zakręcająca) droga jest dłuższa?
Wracamy do pierwszego ułożenia i pytamy znowu:
– Czy drogi mają taką samą długość? Dlaczego?
Zmieniamy ułożenie _ _ _ _
/ \ / \
– Czy drogi nadal mają taką samą długość?
– Jak można udowodnić, że są tej samej długości?
(Mają taką samą długość, bo to te same sznurki, tylko przesunięte)

Mierzymy dywan.
Każdy z domowników niech zmierzy szerokość dywanu stopami (palce dotykają pięty).
– Dlaczego wyszły Wam różne wyniki?
– Czy Wasze stopy są jednakowej długości?
Teraz zmierzymy długość dywanu krokami…
– Czy wyszły Wam takie same wyniki? Nie? Dlaczego?
Teraz można wprowadzić metr krawiecki. Spróbujcie zmierzyć dywan metrem. Ile Wam wyszło? Czy to się zmieni w zależności od tego, kto będzie mierzył?

3. Czas na ćwiczenia gimnastyczne – potrzebne nam będą gazety.
– Dzieci wchodzą do pokoju i poruszają się w dowolny sposób, ostrożnie, między rozłożonymi gazetami. Na polecenie zatrzymują się i podnoszą jedną gazetę.
– Dzieci biegają i potrząsają gazetami trzymanymi oburącz w górze. Na zapowiedź: Burza, zatrzymują się i – przyjmując dowolną pozycję – chronią się przed zmoknięciem, wykorzystując gazetę.
– Stają w rozkroku, trzymając oburącz złożoną gazetę – w skłonie w przód wymachują gazetą w tył i w przód. Po kilku ruchach prostują się i potrząsają gazetą w górze.
– Wykonują klęk podparty, dłonie mają na gazecie, skierowane palcami do wewnątrz – przy zgiętych w łokciach rękach opadają tułowiem w przód, dotykają gazety brodą i powracają do pozycji wyjściowej.
– W leżeniu przodem – unoszą gazety trzymane za końce oburącz (ręce zgięte w łokciach, skierowane w bok), dmuchają na gazety i wprowadzają je w ruch.
– Kładą gazety na podłodze, zwijają je po przekątnej w rulonik i przeskakują przez nie bokiem z jednej strony na drugą, od jednego końca do drugiego
– W staniu, ruloniki trzymają za końce, z przodu – przekładają nogę przez rulonik, wytrzymują w staniu jednonóż, wykonując dowolne ruchy uniesioną nogą, a następnie tą samą drogą przejście do pozycji wyjściowej (ćwiczenie należy wykonać prawą nogą i lewą nogą, na zmianę).
– Ugniatają gazety tak, aby powstały kulki (piłki) – rzucają kulkami i chwytają je w miejscu, w chodzie, w biegu; rzucają i chwytają, wykonując dodatkowe zadania, np.: przed chwytem wykonują klaśnięcie, dotykają ręką podłogi, robią rękami młynek, wykonują obrót itp.
– W leżeniu przodem – przetaczają kulki z ręki do ręki, podrzucają kulki oburącz, jednorącz.
– Maszerują z kulką na głowie.
– Dzieci poprawiają swoje kulki i wkładają między kolana. Na sygnał skaczą obunóż skokiem kangura w wyznaczony punkt pokoju.
– Dzieci maszerują we wspięciu na palcach, z kulką na głowie, i przechodzą do siadu skrzyżnego.
– W siadzie skrzyżnym – wykonują skręty głową w prawo, w tył i w lewo, w tył.
– W siadzie podpartym, kolana mają rozchylone, kulki położone między stopami – podrzucają kulki stopami, chwytają rękami.
– W marszu, kulki trzymane w dłoni (prawej, lewej) – wykonują wdech nosem i próbują zdmuchiwać kulki z dłoni.
– Na koniec pamiętajcie, aby odłożyć kulki na miejsce.

4. Uzupełnijcie kartę pracy.

5. Ułóż puzzle – kliknij tutaj.

6. Kto ma ochotę na kodowanie? Zapraszam do pobrania jednej lub kilku kart do kodowania – kliknij tutaj. Dajcie znać jak Wam poszło.

Młodszaki
Temat dnia: Co słychać wiosną na wsi?
1. Dzisiaj zapraszam do kontynuacji wczorajszych ćwiczeń z dzieckiem 🙂 Przed wami ostatnia seria – dajcie z siebie 200%. kliknij tutaj

2. Zanim posłuchacie piosenki, którą na dzisiaj dla was przygotowałam, obejrzyjcie proszę krótki filmik, oczywiście o zwierzętach, które możemy spotkać na wsi.

3. Osłuchanie się ze słowami i melodią piosenki ,,Wiosna na wsi.” Słowa i melodia piosenki dla Państwa w linku – rozpoczyna się od 23 min.
I. Kogut głośno pieje,  gładzi piękne pióra.  – Ko, ko, jestem głodna –  woła pani kura.
Ref.: Kukuryku, ko, ko, ko,  gę, gę, gę, kwa, kwa, kwa,  mu, mu, iha, iha.  Kto nam dziś śniadanie da?   
II. Na podwórku gęsi i małe kaczuszki  tup, tup przytupują,  mają puste brzuszki.
Ref.: Kukuryku…  
III. Idzie pan gospodarz,   ciężki worek niesie,  szur, szur sypie ziarna,  wszyscy głodni przecież.
Ref.:  Kukuryku…
IV. Z gospodarzem wiosna cichutko przybyła i pachnącą trawą  łąkę ozdobiła.
Ref.: Kukuryku…
V. Pasą się owieczki, krowy i barany,  jest już z nami wiosna,  świat się cieszy cały.
Ref.: Kukuryku…

Powiedzcie:
− Jakie odgłosy wydawała pani kura?
− Jak gęsi i kaczuszki przytupywały?
− Jak gospodarz sypał ziarna?
− Kto wydaje takie odgłosy: muu, muu; bee, bee; gę, gę; kwa, kwa; kukuryku?
− Czy melodia była wesoła, czy smutna?
− Czy piosenka była szybka, czy wolna?

4. Zabawa dydaktyczna „Co od kogo mamy?” Przygotowałam dla was obrazki, na których są zwierzęta wiejskie i dobra, które od nich mamy. Przyjrzyjcie się proszę obrazkom zwierząt, nazwijcie je i spróbujcie odpowiedzieć, co które zwierzę nam daje? Na pewno doskonale sobie poradzicie – w razie kłopotu poproście o pomoc rodziców.

5. Ćwiczenia oddechowe Jajka. Potrzeba będzie słomka, talerzyk i 4 wycięte jajka z papieru. Zadanie dzieci polega na przeniesieniu za pomocą słomki papierowych jajek leżących na stole, na talerzyk.

6. Dla wytrwałych karta pracy 🙂
– Karta pracy dla dzieci młodszych. Zadanie polega na połączeniu produktu, ze zwierzęciem, które nam go daje. kliknij tutaj
– Karta pracy dla dzieci starszych. Zadanie polega na przeliczeniu ile zwierząt znajduje się razem w kratkach i w miejscu wolnej kratki po znaku = narysować tyle kropek, ile jest razem zwierząt. kliknij tutaj

Bawcie się dobrze! Do jutra!