Zdalnie – czwartek


Szczęść Boże!
Co u Was słychać?
Pamiętacie co przeżywać będziemy w najbliższą niedzielę? Wniebowstąpienie Pana Jezusa! Zapraszam Was na krótkie przypomnienie – kliknij tutaj. Zróbcie sobie też figurkę Pana Jezusa wstępującego do nieba – niech przypomina Wam o Domu naszego Ojca! Wystarczy wydrukować plik, pokolorować, wyciąć i złożyć.

Starszaki
Temat dnia: Festyn z mamą i tatą.
Niestety w naszym przedszkolu w tym roku festyn się nie odbędzie, ale możecie w Waszych domach, rodzinach, zorganizować sobie święto Rodziny. Zachęcamy do tego, szczególnie w weekend, który już jest blisko.

1. Dziś znowu zaczniemy od ćwiczeń – kliknij tutaj.

2. Posłuchajcie opowiadania Agaty Widzowskiej „Festyn” i odpowiedzcie na pytania.

Festyn

3. Przeczytajcie tekst, który jest na obrazkach.

4. Ćwiczenia oddechowe. Potrzebne nam będą balony. Zorganizujcie w domu konkurs w nadmuchiwaniu balonów – kto zrobi to najszybciej? Zwycięzca zostanie nagrodzony brawami, a balony niech udekorują Wasz dom na Święto Rodziny lub Święto Mamy!

5. Zabawa „Zmienne nastroje”. Potrzebna nam będzie piłka. Umawiamy się z dziećmi na odpowiednie sygnały:
– podrzucenie piłki – dzieci głośno się śmieją
– trzymanie piłki w górze – dzieci milkną, a do ich ust przyklej się szeroki uśmiech
– gdy piłka dotyka ziemi – dzieci są bardzo poważne
– kiedy rodzic chowa piłkę za siebie – dzieci udają przestraszone
– rodzic ukrywa twarz za piłką – dzieci są senne
Zabawę powtarzamy i mieszamy kolejność 🙂

6. Zabawa graficzna „Portret mamy i taty”. Potrzebna nam będzie kartka, mazak i chustka do zasłonięcia oczu. Wybierzcie sami kto pierwszy będzie rysował a kto podpowiadał – potem można się zamienić. Jedna osoba ma zawiązane oczy i będzie malowała pod dyktando drugiej osoby portret mamy lub taty (czyli rodzice swój :)). Podpowiadamy używając sformułowań: narysuj głowę – koło, w prawo, w lewo, do góry, na dół itp. Dobrej zabawy! Pamiętajcie, że to trudne zadanie dla każdego – portrety wyjdą śmieszne i o to w tej zabawie chodzi!

7. Przypomnijcie sobie wierszyk, którego uczymy się dla mamy i taty (od poniedziałku) oraz piosenkę – kliknij tutaj.

8. Czas na „niespodziankę” dla mamy! Będzie to obrazek bzu. Potrzebna nam będzie kartka lub papierowa tacka i plastelina (brązowa, niebieska, fioletowa – różne odcienie oraz zielona). Na kartce robimy gałązkę z brązowej plasteliny. Przypominam, że plastelina musi być miękka, więc trzeba ją trochę pognieść paluszkami. Następnie z niebieskich i fioletowych plastelinek formujemy małe kuleczki. Potem każdą kuleczkę spłaszczamy i zginamy na pół. Takie płatki przyklejamy gęsto na naszej gałązce. Doklejamy kilka listków zrobionych z troszkę większych kulek plasteliny.Na kartce napiszcie koniecznie „DLA KOCHANEJ MAMUSI” i prezent gotowy! Pamiętajcie, że dzień Mamy w najbliższy wtorek – niech prezent poczeka do tego dnia 😉
Pomysł pracy plastycznej zaczerpnięty ze strony Blondynki kreatywnie – kliknij tutaj.

Młodszaki
Temat dnia: Kocham mojego tatę.
1. Poranna gimnastyka z tatą? Super sprawa. Zobaczcie i ćwiczcie sami – kliknij tutaj.

2. Wysłuchanie wiersza I. R. Salach pt. ,,Tata jest…”
Tata Olka jest kucharzem,
tata Ani-marynarzem,
tata Krysi-dobrze piecze,
tata Tomka ludzi leczy,
tata Zosi trudy znosi,
tata Werki topi serki,
tata Kuby szelki gubi,
tata Iwony sprzedaje balony,
tata Marty lubi żarty.
A mój kochany tatulek.
Tatulek kochany,
wcale nie może żyć
bez mojej miłej mamy.

Porozmawiajcie na temat wysłuchanego wiersza:
– Jakie zawody wykonywali tatusiowie Olka, Ani i Iwony w wierszu?
– Jaki zawód wykonuje tata Tomka, jeśli wiemy, że leczy ludzi?
– Czy gubienie szelek to zawód?
– Skoro tata Marty lubi żarty, to jaki zawód mógłby wykonywać?
Na pewno świetnie poradziliście sobie z udzieleniem odpowiedzi na pytania. Zanim poznacie piosenkę o tacie, opowiedzcie proszę o waszym tacie. Jak wygląda, jak ma na imię, czym się zajmuje, jak lubi spędzać wolny czas?

3. Swobodna improwizacja ruchowa do piosenki „Piosenka dla taty„.

4. Co potrafi tata? Pod spodem znajdują się obrazki, na których tatusiowie wykonują różne czynności. Obejrzyjcie dokładnie obrazki i opowiedzcie-co potrafi tata? Czy wasz tata również potrafi to robić?

5. Praca plastyczna – „Mój tata, moja mama”. Potrzebna będzie kartka A4, czarny i czerwony pisak, farby plakatowe, kredki, kawałek kolorowej tasiemki, bądź kawałek kolorowego papieru, klej.
Drodzy rodzice pomóżcie dzieciom odrysować na kartce ich dłonie. Reszta zadania już należy do dzieci. Pokolorujcie palce waszych narysowanych dłoni w takim kolorze, jaki kolor włosów mają wasi rodzice. Jedna dłoń to tata, druga dłoń to mama 🙂 Jak już włosy gotowe, narysujcie pisakiem oczy, postarajcie się aby kolor odpowiadał rzeczywistemu kolorze oczu rodziców, usta oraz nos. Kiedy włosy namalowane farbą wyschną, mamie można dokleić kokardkę we włosy, a tatusiowi np. krawat bądź muchę, którą proszę wykonać z tasiemki, bądź kolorowego papieru.
W linku poniżej możecie Państwo podpatrzeć jak wyglądają przykładowi rodzice wykonani z dłoni ich dzieci – kliknij tutaj.

6. Ćwiczenie dla chętnych. Pokoloruj wg kodu. Kolorowanka taty. Kolory, którymi trzeba się posługiwać wg kodu są w j. angielskim. Dzieci osłuchały się już z nazwami kolorów w przedszkolu, ale oczywiście dla tych, którzy nie pamiętają, przypomnę:
– Blue-niebieski
– Green-zielony
– Yellow-żółty
– Black-czarny
– Light brown-jasno brązowy
– Dark brown – ciemno brązowy
– Red – czerwony
– White – biały
– Pink – różowy
– Orange – pomarańczowy
Kliknij tutaj, by pobrać kartę pracy.

Może dzisiaj wybierzecie się na spacer z Waszym tatą? Miłego, słonecznego dnia 😉 Do jutra! Bawcie się dobrze!