Zdalnie – wtorek


Szczęść Boże!
Dzisiaj jest Dzień Mamy! Uściskajcie mocno Wasze mamusie i złóżcie im najlepsze życzenia! Zaśpiewajcie piosenkę i wyrecytujcie wierszyk, którego uczyliście się w ubiegłym tygodniu.
A my, wszystkim mamom, życzymy: zdrowia, uśmiechu, szczęścia, pociechy z dzieci oraz spełnienia. Jesteście wspaniałe! Pamiętajcie o tym! A to piosenka z dedykacją dla wszystkich Mam – kliknij tutaj.
Czy wszyscy byli już na łące? Myślę, że będzie na to w tym tygodniu wiele okazji. Nadal uważnie przyglądamy się łące i jej mieszkańcom. Zapraszam do zabawy!

Starszaki
Temat dnia: Biedroneczki są w kropeczki.
1. Zapraszam Was na ćwiczenia ruchowe „Na majowej łące” – kliknij tutaj.

2. Dziś zajmiemy się pewną figurą…
Czy pamiętacie jak wygląda kwadrat? Nakreślcie w powietrzu kształt kwadratu. Jakie są boki kwadratu?
Teraz poznamy się z sześcianem. Potrzebne nam będę różne sześciany obecne w domu – kostka do gry itp. To właśnie jest sześcian. Policzcie ile on ma ścian. Jakiego kształtu są jego ściany? Jeśli znaleźliście różnej wielkości sześciany dzieci układają figury według wzrastającej wielkości, a potem – według malejącej.

Obejrzyjcie sześciany w kartach pracy. Określcie różnice i podobieństwa między nimi. Obejrzyjcie rozłożony sześcian – jego siatkę. Liczymy kwadraty. Narysujcie na każdej ścianie innego owada.
– Zabawa z sześcianem – kostką. Potrzebna nam jest kostka z krążkami (lub liczbami).N. pokazuje dużą kostkę z krążkami (lub liczbami). Dzieci rzucają kostką i wykonują tyle czynności podanych przez rodzica, ile oczek (lub jaką liczbę) wyrzucono na kostce. Czynności mogą być następujące: podskoki, skłony, przysiady, okrzyki…
−Dzieci rzucają kostką i podają liczbę większą (lub mniejszą) o jeden w stosunku do liczby oczek wyrzuconych na kostce.
Na zakończenie niech dzieci przypomną, kształt jakiej bryły ma kostka.

3. Teraz zapraszam na gimnastykę. Dziś będą nam potrzebne paski bibuły i muzyka.
– Zgodnie z muzyką – dzieci maszerują po obwodzie koła na palcach, gdy nagranie muzyki jest głośne, a w przysiadzie, gdy nagranie muzyki jest ciche.
– Tańczące bibułki – przy nagraniu muzyki dzieci swobodnie tańczą i poruszają paskami bibułki trzymanymi najpierw w prawej, a potem w lewej ręce. Podczas przerwy w grze przykucają i układają z bibułki dowolne kształty na podłodze.
– Po kole – na podłodze układają koła z bibułki i skaczą dookoła nich obunóż, w jedną i w drugą stronę.
– Powitania bibułką – dotykają bibułką różnych części ciała wymienianych przez rodzica.
– Jak najwyżej – wyrzucają bibułkę do góry, obserwują jej opadanie, i łapią ją tuż nad podłogą.
– Sprytne palce – chwytają palcami stopy bibułkę leżącą na podłodze i podają ją sobie do rąk.
– Rysujemy ósemkę – dzieci przekładają bibułkę z ręki do ręki na kształt ósemki pomiędzy rozstawionymi nogami.
– Wiatr i wiaterek – dzieci dmuchają na paski bibuły z większym i z mniejszym natężeniem.
– Latające owady – zgniatają bibułkę w kulkę, rzucają przed siebie i podążają jej śladem. Na koniec wrzucają kulkę do śmieci 
– Marsz z muzyką – rytmicznie maszerują przy nagraniu marszowej melodii. Podczas przerwy w grze przykucają i wyskakują w górę.

4. Spróbujemy też określić wartość logiczną zdań. Potrzebna nam będzie szyfonowa chustka. Rodzic czyta zdania. Dzieci machają chustką nad głową jeśli zdanie jest prawdziwe. Jeśli jest fałszywe – siedzą bez ruchu.
Czy to prawda, czy to fałsz?
Gdy odgadniesz, sygnał dasz.
−Konik polny w wodzie gra.
−Żaba dwie głowy ma.
−Biedroneczki są w kropeczki.
−Motyle mają ciepłe czapeczki.
−Stokrotka jest czerwona.
−Ważka jest większa niż wrona…

5. Kto z Was przyglądał się uważnie biedroneczkom? Czy wszystkie są takie same? Wiecie, że w Polsce występuje ponad 70 rodzajów biedronek? Najczęściej jednak można spotkać biedronkę siedmiokropkę. Biedronki to bardzo pożyteczne chrząszcze, które żywią się głównie mszycami, czyli szkodnikami roślin. Rodzą się bez plamek, zaczynają się one pojawiać biedronkom dopiero godzinę po urodzeniu. Gdy biedronki się boją, wydzielają żółtą substancję (truciznę), która ma odstraszać inne owady. Popatrzcie na kilka zdjęć.

6. Zabawa matematyczna „Mała biedroneczka”. Potrzebne nam będą do tej zabawy sylwety biedronek wycięte z czerwonego papieru, zielona kartka i czarne kropki wycięte z papieru oraz kartoniki z cyframi, które macie gdzieś w domu 😉
Każdy przedszkolak ma przed sobą zieloną kartkę, na której leży biedronka i siedem czarnych kropek. Cyferki dzieci układają przed sobą. Rodzic recytuje rymowankę, a dzieci odkładają pod kartkę tyle kropek ile zgubiła biedronka. Odpowiadając na pytanie: ile kropek ma biedronka? przedszkolaki podnoszą odpowiednią cyfrę. Dzieci znowu układają kropki na biedronce i zabawa zaczyna się od nowa – teraz rodzic zmienia liczbę zgubionych kropek 🙂
Mała biedroneczka siedem kropek miała,
usiadła na listku, gdzie pszczoła brzęczała.
I ta biedroneczka tak się wystraszyła,
że w zielonej trawie (dwie) kropki zgubiła.
Ile teraz kropek ma? Policzymy raz i dwa.

7. Na koniec jeszcze zabawa plastyczna. Będzie to biedronka na łące. Potrzebne nam będą: biała kartka, zielone paski papieru w różnych odcieniach, papierowy talerzyk, czarne koła z papieru (jedno duże – takie jak talerzyk, jedno średnie, siedem małych), czerwona farba, klej.
Paski z zielonych papierów naklejamy na kartkę w pionie lub w poziomie, łącząc różne odcienie zielonego. Talerzyk malujemy na czerwono. Na łąkę naklejamy największe czarne koło. Do niego doklejamy średnie koło – głowę. Talerzyk przecinamy na pół i przyklejamy na czarne koło. Teraz wystarczy już tylko przykleić naszej biedronce siedem kropek. Gratuluję! Macie piękne biedronki!

Młodszaki
Temat dnia: Tęcza nad łąką.
1. Kto lubi śpiewać, biegać, skakać – my właśnie my! Zapraszam na II lekcję porannych ćwiczeń przy muzyce – kliknij tutaj.

2. Poznawanie nazw kolorów tęczy, oraz jak ona powstaje. Zapraszam na króciutki film – kliknij tutaj.

3. Poznaliście już wszystkie kolory tęczy i wiecie jak i kiedy ona powstaje. Obejrzyjcie proszę historię, która wydarzyła się na pewnej łące. Opowiedzcie o niej i pomyślcie kto wyczarował tęczę? Jakie humory dopisywały mieszkańcom łąki gdy pojawiła się deszczowa chmura? Czy, podczas gdy na niebie pojawiła się tęcza miały cały czas takie same nastroje? Jak myślicie-dlaczego?

4. Tęcza tęcza cza cza cza. Kolorowa piosenka na dzisiaj – kliknij tutaj.

5. Zabawa ruchowa „Tęcza”. Potrzebna będzie dowolna muzyka i dobry humor. Podczas gdy gra muzyka dzieci poruszają się swobodnie po pokoju. Kiedy rodzic wyłączy muzykę i powie hasło słońce zadaniem dzieci jest spacerowanie po pokoju na palcach z rękoma uniesionymi w górę, które udają, że wkręcają żaróweczki. Natomiast na hasło deszcz, dzieci kucają i uderzają palcami o podłogę, udając odgłosy padającego deszczu.

6. Dla chętnych. Zabawa badawcza „Tęczowe butelki”. Potrzebne będzie 7 plastikowych butelek (może uda się Państwu uzbierać i wykonać zabawę pod koniec tygodnia), farby w kolorach tęczy oraz latarka.
Dzieci wspólnie z rodzicami napełniają butelki wodą. Określają, gdzie jest więcej wody, a gdzie jest mniej wody. Dolewają wodę tak, by w każdej butelce było tyle samo wody. Zakręcają butelki i przykładają zapaloną latarkę, obserwując, jak światło przenika przez wodę. Następnie do każdej butelki wyciskają farbę w innym kolorze tęczy. Stopniowo dodają niewielkie ilości farb, zakręcają butelki i potrząsają nimi, obserwując, jak woda się zabarwia. Przykładają latarkę do butelek i obserwują, czy światło przenika przez wodę.
Wniosek: im więcej farby dodają dzieci, tym kolor jest bardziej intensywny i mniejsze przenikanie światła przez butelkę.

7. Zabawa „Znajdź w swoim otoczeniu coś w wylosowanym przez Ciebie kolorze” – kliknij tutaj.

Tyle propozycji zabaw na dzisiajJ Oczywiście jak pogoda dopisze wybierzcie się koniecznie na dwór. Bawcie się dobrze, do jutra!