Zdalnie – środa


Szczęść Boże!
Witajcie Kochani! Jak się macie? Czy wszystkie Mamy wczoraj zostały wyściskane i obdarowane prezentami od Was? Niech Dzień Mamy trwa…
Dziś znowu zapraszamy Was na łąkę. Sprawdźmy co dzisiaj tam słychać 🙂

Starszaki
Temat dnia: Wiosna na łące.
1. Na początek oczywiście ćwiczenia. Dziś zapraszam na ćwiczenia długie, ale nie trzeba zrobić wszystkich. Zobaczcie na ile wystarczy Wam siły 🙂
kliknij tutaj

2. Proponuję Wam świetną piosenkę „Bzycząca zabawa” – kliknij tutaj. Posłuchajcie i nauczcie się jej w tym tygodniu.

3. Zabawa „Wiosenna pogoda”. Dzieci spacerują. Na hasło: Burza – klaszczą nad głową i mówią „bum, bum, bum”; na hasło: lekki wiatr – podskakują z nogi na nogę; na hasło: słońce – unoszą ręce w górę, poruszają nimi w nadgarstkach. W przerwach spacerują do muzyki (np. Bzycząca zabawa, żeby ją utrwalać).

4. Zabawa słuchowa „Pobudka na łące”. Siedzimy sobie na dywanie. Rodzic wydaje dowolny odgłos kojarzący się z łąką (np. bzy-bzy, hop-hop, kum-kum, fiu-fiu, cyk-cyk). Dzieci zgadują z jakim mieszkańcem łąki może kojarzyć się dany dźwięk.

5. Zabawa „Jestem mieszkańcem łąki”. Dzieci chodzą po pokoju. Rodzic co jakiś czas wypowiada nazwę jakiegoś mieszkańca łąki. Jeśli wymieni nazwę stworzenia, które nie kojarzy się z łąką dzieci nieruchomieją. Wracają do zabawy, gdy usłyszą nazwę mieszkańca łąki.

6. Zabawa czytelnicza „Kiedy tak mówimy”. Wydrukujcie i potnijcie kartoniki. Rozłóżcie je na dywanie. Dzieci próbują odczytać zdania i połączyć je z obrazkami. Jeśli mają problem z odczytaniem łączą zdanie z obrazkiem sugerując się linią cięcia, a rodzic odczytuje zdanie. Po każdym zdaniu zastanawiamy się co ono oznacza.

7. Zabawa „Prawda to czy plotka?” Rodzic czyta rymowanki Joanny Wołoch, a dzieci określają, czy zdanie jest prawdziwe (podskakują), czy fałszywe (tupią).
Piękny motylek – każdy to powie –
kapelusz nosi na swojej głowie.

Pszczółki na łące nektar zbierają,
żółte paseczki na odwłoku mają.

Raz mrówka mała – jak głosi plotka,
wybrała na męża małego kotka.

I duży i mały – każdy z nas to wie,
że osa może użądlić cię.

Każda biedroneczka siedem kropek ma,
do tego na gitarze bardzo pięknie gra.

Pająk zaplata pajęczą sieć,
bo na śniadanie muszki chciałby zjeść.

Konik polny podskakuje w swym różowym fraku,
a gdy się zmęczy, to siada na czerwonym maku.

8. Karty pracy
kliknij tutaj

9. Na koniec zagadki dla chętnych – kliknij tutaj.

Młodszaki
Temat dnia: Biedroneczki.
1. Jak każdego dnia z rana porcja porannych ćwiczeń przy dźwiękach pianina nie zaszkodzi, a na koniec zabawa w figurki marmurki mile widziana – kliknij tutaj.

2. W poniedziałek poznaliśmy niektórych mieszkańców łąki. Dzisiaj zapraszam na przyjrzenie się bliżej jednemu z nich. O kim będziecie dzisiaj rozmawiać z rodzicami, dowiecie się rozwiązując zagadkę:
Ten dobrze nam znany robaczek ma bardzo szykowny kubraczek,
kubraczek wytworny, czerwony, czarnymi kropkami zdobiony.
(biedronka)
Przyjrzyjcie się obrazkom, na których przedstawione są różne rodzaje biedronek. Opiszcie ich wygląd, powiedzcie jaki mają kolor i czym różnią się poszczególne biedronki.

Biedronka jest to mały owad, który zamieszkuje głównie łąki, pola, parki, sady oraz ogrody. Ma małą czarną główkę, z jasnymi plamkami przy oczach. Na jasno czerwonych skrzydełkach, znajdują się czarne kropki. W naszym kraju występują biedronki, które mają na swoich skrzydełkach albo 2 albo 7 kropek. Głównym pożywieniem biedronek są mszyce (bardzo małe owady, które zjadają rośliny, które są przyczyną wielkich szkód w uprawach). Kiedy nadchodzi zima, biedronki skrywają się w korze drzew lub wśród liści, które spadły z drzew.

3. Zanim zapoznacie się z dzisiejszą piosenką, zapraszam na gimnastykę buzi i języka oczywiście z kim? Dzisiaj z biedronką 🙂 – kliknij tutaj.

4. Osłuchanie się ze słowami i melodią piosenki „Mała biedroneczka„, a następnie odpowiedzcie na pytania dotyczące tekstu piosenki.
Mała biedroneczka siedem kropek miała,  na łące zielonej wesoło fruwała.  Złapał ją pajączek w swoją pajęczynę.  „Uratuję cię, biedronko, a ty mi coś przynieś”.
Ref.: Biedroneczko, leć do nieba,  przynieś mi kawałek chleba.
Mała biedroneczka siedem kropek miała,  na łące zielonej wesoło fruwała.  Złapał ją wróbelek, niesie tę kruszynę.  „Uratuję cię, biedronko, a ty mi coś przynieś”.
Ref.: Biedroneczko, leć…
Mała biedroneczka siedem kropek miała,  na łące zielonej wesoło fruwała.  Złapała ją żaba i po wodzie płynie.  „Uratuję cię, biedronko, a ty mi coś przynieś”. Ref.: Biedroneczko, leć…
Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.
− Gdzie latała mała biedronka?
− Ile kropek miała mała biedroneczka?
− Jakie zwierzęta spotkała na łące?
− Co powiedziało jej każde zwierzątko?

5. Układanie z kół sylwety biedronki. Rysowanie na sylwecie odpowiedniej liczby kropek. Potrzebne będą 2 czerwone koła (będą to skrzydła biedronki), 1 małe czarne koło (będzie to główka naszej biedronki) i 1 duże czarne koło, na które będą przyklejone skrzydła biedronki, czarna kredka oraz klej.
Zadaniem dzieci jest złożenie czerwonych kół na pół. Następnie złożone na pół czerwona koła proszę ułożyć na większym czarnym kole i przykleić tak, aby utworzyły one skrzydła biedronki. Małe czarne kółko (główka biedronki) należy dokleić od spodu do większego czarnego koła. Naszej biedronce brakuje jeszcze tylko kropeczek. Żeby dzieci dorysowały czarną kredką kropki biedronce, proszę zaklaskać tyle razy, ile kropek ma być na skrzydełku-najpierw jednym potem na drugim. Nasza biedronka musi mieć po 7 kropek na każdym skrzydełku. Proszę klaskanie podzielić na kilka razy-najpierw zaklaskać 2 razy-dzieci rysują dwie kropki na jednym skrzydle, 3 kaśnięcia-3 kropki, i kolejne 2 klaśnięcie. Tak samo dorysowujemy kropki na drugim skrzydełku.

6. Liczymy ile kropek ma biedronka? Zakręć kołem i policz – kliknij tutaj.

7. Zadanie dla chętnych – Znajdź 10 różnic między obrazkami. Powodzenia 🙂 – kliknij tutaj.

Podczas dzisiejszego spaceru, zaobserwujcie przyrodę. Jeżeli macie w domu lupę, zabierzecie ją koniecznie ze sobą i sprawdźcie co widać w trawie, w ziemi. Pamiętajcie o prawidłowym zachowaniu i o tym, że przyrodę należy szanować i o nią dbać.

Bawcie się dobrze. Do jutra!