Zdalnie – poniedziałek


Szczęść Boże!
Witajcie kochani. Przed nami już przedostatni tydzień roku przedszkolnego.
Niedługo rozpoczniemy wakacje. Musimy się do nich dobrze przygotować. Sprawdzimy, gdzie możemy udać się na wakacje i co na nich możemy robić.

Starszaki
Temat dnia: Wakacje na wybrzeżu.
1. Zaczniemy jak zwykle od gimnastyki 🙂
– Przeskakujemy morskie fale – Na klaśnięcie rodzica dzieci wykonują skok obunóż do przodu naśladując przeskakiwanie fal.
– Szukamy muszelek – Dzieci chodzą na czworaka po podłodze, szukają muszelek. Co pewien czas wykonują klęk prosty i wyciągają otwarte dłonie przed siebie – pokazują nazbierane muszelki.
– Puszczamy kaczki – Dzieci wykonują przysiad, naśladują podnoszenie kamienia i puszczanie kaczek na wodzie; rzuty wykonują raz jedną, raz drugą ręką.

2. Nauczymy się w tym tygodniu kilku piosenek. Zaczynamy od morskiej piosenki. Co robią ryby w morzu? Posłuchajcie i zaśpiewajcie z nami – kliknij tutaj.

3. Posłuchajcie opowiadania o tym, jak Ada i Olek planowali wakacje.

Wakacyjne podróże

Może i Wy spróbujecie zabawy z globusem? Macie w domu globus? Obejrzyjcie go. Nazwijcie poszczególne kontynenty. Teraz zabawcie się tak, jak rodzina Ady… Gdzie Wy pojedziecie na wakacje 😉 ?

4. Teraz czas na zabawę ruchową „Do przodu, do tyłu”. Dzieci zamieniają się w piłeczki. Skaczą obunóż do przodu gdy rodzic klaszcze, skaczą do tyłu, gdy rodzic tupie.

5. Poszukajcie teraz w domu mapy Polski. Macie? Znajdźcie na niej Morze Bałtyckie – dla Was to pestka, wiecie gdzie w Polsce jest morze 🙂 Postarajcie się odczytać nadmorskie miejscowości. Kto z Was był już nad morzem niech odnajdzie miejscowość, w której wypoczywał.

6. Teraz czas na zadania:
Najpierw zabawa w kodowanie – pokoloruj według kodu 🙂 – kliknij tutaj
Po plaży chodzimy oczywiście w klapkach – połącz w pary takie same klapki – kliknij tutaj
Jeszcze jedno zadanie – kliknij tutaj

7. Na koniec zróbmy wymarzoną plażę. Potrzebne nam będą: talerzyk papierowy, farba niebieska, pędzel, masa solna (porcja soli, dwie porcje mąki, woda) lub rosnąca farba (pamiętacie? już ją wykorzystywaliśmy! dziś nie trzeba dodawać do niej żadnego barwnika), kredki, parasol koktajlowy, kredki, kartki, nożyczki, klej, plastelina.
Na talerzyku przedzielamy linią morze od plaży. Jedną część malujemy niebieską farbą, drugą wyklejamy masą solną lub rosnącą farbą – to będzie plaża. Teraz wykonajcie różne szczegóły, które zabralibyście ze sobą na plażę: kocyk (kartonik prostokątny pomalowany kredką na ulubiony kolor), piłkę (z plasteliny), palmę? czemu nie! (z brązowej i zielonej kartki) itd. Możecie też dokleić muszelki lub inne pamiątki przywiezione kiedyś z nad morza.

Młodszaki
Temat dnia: Poznajemy pojazdy.
1. Poranna gimnastyka przedszkolaka – kliknij tutaj.

2. Z każdej strony otacza nas bardzo dużo różnych pojazdów. Jedne jeżdżą po ulicy, inne po torach, niektóre latają, a jeszcze inne unoszą się na wodzie. Obejrzyjcie pojazdy, które ukryte są w pudełkach, opiszcie je, a także odpowiedzcie na pytanie – gdzie można podróżować tymi pojazdami (po ulicy, po wodzie, w powietrzu, po torach). Podzielcie rytmicznie na sylaby nazwy danych pojazdów – kliknij tutaj.

3. Wielkimi krokami zbliżają się wakacje! Czas odpoczynku, relaksu, czas wyjazdów, dobrej zabawy.
Zanim posłuchacie opowiadania, spróbujcie rozwiązać zagadkę.
Morze, góry lub jeziora. Pociąg wjeżdża już na stację. Lato wreszcie się zaczęło. Czas rozpocząć więc… (wakacje).

Opowiadanie E. Stadtmuller pt. ,,Wakacje.”
– Bartek chwalił się, że na wakacje pojedzie do Grecji – opowiadał przy obiedzie Olek. – Mówił, że będzie się uczył nurkować i dostanie od taty cały potrzebny sprzęt. – Zobaczycie, że będziecie się u nas bawić równie dobrze jak on – chrząknął dziadzio. – Już moja w tym głowa. Postanowiliśmy z babcią, że kupimy wielki dmuchany basen i ustawimy go w ogrodzie. – Hurra! – zawołała Ada. – A będę w nim mogła puszczać moje kaczuszki? – Jasne – roześmiała się babcia – i kaczuszki, i łódeczki, i co tam sobie wymyślisz. – Szkoda, że w ogrodzie nie ma piaskownicy, bo byśmy mieli własną plażę – rozmarzył się Olek. – To akurat nie problem – włączył się do rozmowy tato. – Cztery deski się znajdą, a sąsiad dziadków, pan Antoni, handluje materiałami budowlanymi, więc na pewno chętnie przywiezie parę worków piasku. – I będzie plaża! – zawołała Ada. – I huśtawka – dodał dziadzio. – Znalazłem ją na strychu. – Tę samą, na której ja się huśtałem? – ożywił się tato. – Tylko nie próbuj tego robić, bo moja biedna grusza nie wytrzyma takiego ciężaru – przestraszył się dziadzio. – Oj tam, oj tam… – mruknął tato. – To mocne drzewo, nawet nie wiesz, ile wytrzymało… – I Bartek mówił jeszcze, że będzie zwiedzał jakieś strasznie stare budowle – przypomniał sobie Olek. – Stare budowle, powiadasz – dziadek uśmiechnął się tajemniczo. – Ciekaw jestem, czy on widział kiedyś studnię z prawdziwym żurawiem. – Takim żywym żurawiem? – zdziwiła się Ada. – Tak nazywało się urządzenie, którym bardzo dawno temu wyciągano wodę ze studni – wyjaśniła wnuczce babcia. – Tam, gdzie wybierzemy się na wycieczkę, można zobaczyć prawdziwe chaty kryte strzechą, poletka lnu, stary wiatrak i drabiniasty wóz – taki, jakim jeździł jeszcze mój dziadek. – W sąsiedniej wsi powstał skansen – wyjaśniła mamie babcia. – I naprawdę jest w nim co zobaczyć. – Chciałbym, żeby te wakacje już się zaczęły – westchnął Olek. – I nic nie szkodzi, że nie pojadę do Grecji – dodał po chwili.

Odpowiedzcie:
– Dokąd Bartek pojedzie na wakacje?
– Gdzie wakacje spędzą Ada i Olek?
– Co przygotowali dziadkowie, żeby umilić wakacje Adzie i Olkowi?
– Dokąd wy chcielibyście pojechać na wakacje?
– Czym można podróżować w czasie wakacji?

4. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Czym podróżujemy”?
Zapraszam dzieci w podróż. Naśladujcie ruchem pojazdy, którymi będziecie się poruszać.
− Dzieci wyruszają z domu samochodem – dzieci biegają, naśladując rękami kręcenie kierownicą; zatrzymują się, zostawiają samochód na parkingu.
− Dzieci wsiadają do samolotu. Samolot startuje (dzieci kucają), unosi się (dzieci biegną z rozłożonymi rękami) i ląduje (znów kucają).
− Dzieci wsiadają do pociągu (stańcie jedno za drugim, i poruszajcie się po pokoju, trzymając się za ramiona).
− Dzieci dojechały nad piękne jezioro, gdzie wsiadają do kajaka (maszerując, naśladują rękami ruch wiosłowania).

5. Wakacyjna piosenka. ,,Niech żyją wakacje.

6. Spróbujcie rozwiązać quiz o pojazdach. Rodziców proszę o pomoc, w odczytaniu pytań, dotyczących pojazdów – kliknij tutaj.

Tyle na dzisiaj. Bawcie się dobrze, pozdrawiamy! Do jutra!