Zdalnie – poniedziałek


Szczęść Boże, kochane Przedszkolaki.
To już ostatni tydzień roku przedszkolnego. Ostatnie dni naszej zdalnej zabawy. W czwartek widzimy się na Mszy Świętej kończącej nasz rok przedszkolny, a potem – zasłużony odpoczynek 🙂
Przypomnijmy sobie piosenki, które zaśpiewamy w czwartek:
Jezu ufam Tobie – kliknij tutaj
Dziękuję Ci – kliknij tutaj
Kiedyś wino i chleb – kliknij tutaj
Jesteś Królem – kliknij tutaj
Zapraszam Was do zabawy…

Starszaki
Temat dnia: Pocieszajki dla maluszków.
1. Zaczynamy, rzecz jasna, od ćwiczeń.
• Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody”. Dzieci biegają naśladując rękami poruszanie kierownicą. Wydają odgłosy poruszającego się samochodu: brr, brr lub brum, brum. Na sygnał – klaśnięcie – zatrzymują się i trąbią: pi, pi, pi. Dwa klaśnięcia są sygnałem do ponownego poruszania się.
• Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Trawa i chmury”. Na hasło: Trawa, dzieci przykucają; na hasło: Chmury, stają na palcach, wyciągają ręce
w górę i poruszają nimi w prawo i w lewo – naśladują chmury płynące po niebie.
• Ćwiczenie tułowia „Śledzimy lot samolotu”. Dzieci siedzą skrzyżnie. Jedną rękę mają na kolanach, a z drugiej tworzą daszek nad oczami. Wykonują skręt tułowia i głowy uniesionej do góry w jedną, a następnie w drugą stronę – obserwują lot samolotu.
• Ćwiczenie równowagi „Rysujemy koła”. Dzieci, w staniu na jednej nodze, rysują stopą w powietrzu małe koła i duże koła. Ćwiczenie wykonują raz jedną, raz drugą nogą.

2. Już w czwartek pożegnamy niektórych naszych kolegów i koleżanki. Niektórzy we wrześniu pójdą do szkoły, a z innymi spotkamy się (mam nadzieję) w przedszkolu…
Posłuchajcie opowiadania i odpowiedzcie na pytania.

3. Zabawa „Koszyk z literami”. Potrzebne nam będą obrazki (wydrukowane i pocięte) oraz literki – te, które służyły Wam do innych zabaw literkowych (małe litery, nie powtarzające się).
Na dywanie układamy obrazki różnych obiektów. Dziecko losuje po jednej literce, nazywa ją i szuka obrazka, który rozpoczyna się na tę literę. Jeśli wylosuje y – szuka obrazka, który kończy się na tę literę.

4. Nauczmy się piosenki pt. „Na zawsze zapamiętasz” – zalogujcie się na stronie MAC, wejdźcie na piosenki „Nowe przygody Olka i Ady BB+”, CD 2, nr 22.

5. Zabawa „Po muszli ślimaka”. Jeśli pogoda pozwoli narysujcie olbrzymią muszlę ślimaka na podwórku i przejdźcie po tej muszli tiptopami.

6. Jutro Dzień Taty. Pamiętacie jak o nim rozmawialiśmy jakiś czas temu? Chyba każdy z Was chce coś przygotować dla swojego taty… Zachęcam Was, aby zrobić oryginalną laurkę dla taty. Potrzebna nam będzie mama ;), twarda kolorowa kartka (albo biała…), kamyki płaskie 1 większy, jeden średni i dwa małe, patyk, sznurek, klej na gorąco.
Z kartki wycinamy laurkę – wielkość zależy od wielkości kamyków. Przyklejamy u dołu kartki patyk – to będzie huśtawka. Na huśtawce będzie siedział duży kamień i średni kamień – tato i Ty :), małe kamyki to wasze głowy, a sznurek to linki od huśtawki. Doklejcie serca lub dorysujcie je. I koniecznie napiszcie: Dla kochanego Taty!

7. Karta pracy na dzisiaj:

Młodszaki
Temat dnia: Wakacyjne wędrówki.
1. Poranna gimnastyka jest już naszą tradycją. Otwórz pudełko i wykonaj polecenie – kliknij tutaj.

2. Wysłuchajcie wiersza A. Widzowskiej pt. ,,Wakacje.”
Kiedy nam buzie ogrzewa lato,
czas na przygody z mamą i tatą.
Czekają góry, pachnące łąki,
morze i plaża, konie, biedronki!
Gdy my będziemy się pluskać w rzekach,
przedszkole na nas grzecznie poczeka,
odpoczną w ciszy lalki, zabawki,
dwie karuzele, miś i huśtawki.
Chętnie wrócimy do naszej pani
z wakacyjnymi opowieściami
o sarnach w lesie, o rybkach w morzu
i ptasich gniazdkach ukrytych w zbożu.
Będziemy liczyć białe muszelki,
poznamy nowe, ważne literki,
a ten, kto butów sam nie sznuruje,
w mig się nauczy! Ja już sznuruję!

 Odpowiedzcie na pytania:
– Co robili Ada i Olek z rodzicami w górach?
– Co robili Ada i Olek z rodzicami nad morzem?
– Dokąd możemy pojechać na wakacje?
– Co się będzie działo w przedszkolu, kiedy my wyjedziemy na wakacje?
– Czego możemy się nauczyć w czasie wakacji?
– Czego nauczyliście się w tym roku w przedszkolu?

3. Zabawa plastyczna „Kolorowe kulki”. Potrzebne będą okrągłe waciki, farby plakatowe, woda, kubeczki, gazeta, pipety lub małe strzykawki. Na stole rozłóżcie gazetę, a na niej waciki. Dzieci dodają do kubeczków z wodą farbę plakatową i mieszają, a następnie za pomocą pipet (lub małych strzykawek) barwią waciki na różne kolory. Będą to kulki lodów. Gotowe gałki lodów, zostawcie do wyschnięcia.

4. Zabawa matematyczna „Lodowe kulki”. Potrzebne będą wycięte z papieru 3 wafle lodowe w kolorze żółtym, brązowym i czerwonym, a na nich narysowane śniegowe gwiazdki (na jednym wafelku 4, na drugim 5, na ostatnim 6 )oraz plastikowe nakrętki do butelek (w różnych kolorach). Dzieci losują wafelki wycięte z papieru kolorowego. Dzieci liczą, ile jest gwiazdek, wybierają nakrętki i układają z nich tyle lodowych kulek, ile jest gwiazdek na wafelku. Określają kolory lodowych kulek.

5. Wakacje moi kochaniu tuż tuż. Powitaliśmy już też nową porę roku, wiecie jaką? Świetni-oczywiście, że lato. Wakacje, lato kojarzą się z piękną pogodą i z odpoczynkiem, a podczas lata może jeść mnóstwo … odgadnijcie zagadkę i już wszystko będzie jasne 🙂
Śmietankowe, owocowe… Doskonałe dla ochłody. Kiedy upał jest na dworze, każdy lubi lizać… (lody).

A jak już o lodach mowa, to pora na pracę plastyczną, do której posłużą wam wcześniej wykonane gałki lodów, a także wafelki z zabawy matematycznej. Przyklejcie wafelek lodowy na kartkę papieru, a na nim lodowe gałki. Na koniec jak macie w domku klej z brokatem, udekorujcie swoje ulubione lody polewą, rysując na wierzchu kolorowe linie właśnie brokatowym klejem.

6. Ile lodów dziennie zjadacie podczas wakacji? To wasza tajemnica 😉 Poznaliśmy cyferki, świetnie umiecie liczyć, policzcie zatem ile lodów widzicie i wskażcie odpowiednią cyfrę. W razie kłopotów, rodziców proszę o pomoc – kliknij tutaj.

Moi kochani. Nie zapominajcie o naszych wakacyjnych piosenkach! Bawcie się dobrze i śpiewająco. Pozdrawiamy was serdecznie i do jutra, pa!
piosenka
piosenka